ASUS Vivobook S 14 M3407HA-LY014W
M3407HA-LY014W - 4711387869659
ASUS Vivobook S 14 M3407HA-LY014W AMD Ryzen™ 7 260 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Silver
- Brand
- Asus
- Product Family
- Vivobook
- Product series
- S 14
- Product code
- M3407HA-LY014W
- SKU
- E1T020HLAMU81
- EAN/GTIN
- 4711387869659
- Windows 11 Home 64-bit
- AMD Ryzen 7 260 (24MB Cache, 3.8GHz)
- 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200
- 16GB DDR5-SDRAM & 1000GB SSD
Product Info
AMD Ryzen 7 260 (24MB Cache, 3.8GHz), 16GB DDR5-SDRAM, 1000GB SSD, 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200, AMD Radeon 780M, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS Vivobook S 14 M3407HA-LY014W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor model: 260, Processor frequency: 3.8 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 780M. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Silver
More Intelligent, More Productive, More Secure
Experience effortless productivity with the ASUS Vivobook S14, your ideal companion for everyday life. Whether for work, study, or play, this laptop helps you power through any task, designed to be more productive, intelligent, and secure. Its sleek metallic design is both practical and stylish, with up to AMD Ryzen™ 7 260 processor and up to 20 hours of battery life1 ensure all-day productivity. Enjoy stunning visuals on the vibrant 16:10 FHD OLED2 or IPS display and immersive sound for better video calls and streaming. Built for a balanced lifestyle, the ASUS Vivobook S14 does more for you, giving you back time to enjoy life’s everyday moments.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Cool Silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor model | 260 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor frequency | 3.8 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 38 TOPs |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 315.2 mm |
| Depth | 223.4 mm |
| Height (front) | 1.59 cm |
| Height (rear) | 1.79 cm |
| Weight | 1.4 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |