HP OmniBook X Flip OmniBook X FlipNGAI 14-fk0001na
BG3E1EA#ABU - 199251074967
HP OmniBook X FlipNGAI 14-fk0001na Copilot+ PC AMD Ryzen AI 7 350 Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen 3K 24 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Silver
- Brand
- HP
- Product Family
- OmniBook X Flip
- Product code
- BG3E1EA#ABU
- SKU
- 5VTDJO3JI6A36
- EAN/GTIN
- 199251074967
- AMD Ryzen™ AI 7 350 (up to 5.0 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Windows 11 Home
- 35.6 cm (14") diagonal 3K OLED touch display
- AMD Radeon™ 860M Graphics
- 24 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard), 1 TB PCIe Gen4 NVMe™ M.2 SSD
Product Info
OmniBook X Flip 2-in-1 Laptop Next Gen AI 14-fk0001na, Windows 11 Home, 14", Touch screen, AMD Ryzen™ AI 7, 24GB RAM, 1TB SSD, 3K, Meteor silver
HP OmniBook X FlipNGAI 14-fk0001na. Product type: Hybrid (2-in-1), Form factor: Convertible (Folder). Processor family: AMD Ryzen AI 7, Processor model: 350, Processor frequency: 2 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: 3K, Display resolution: 2880 x 1800 pixels, Touchscreen. Internal memory: 24 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Silver
Work and play anywhere, at any angle. Boosted by AI-power.
Let creativity reign with the HP OmniBook X Flip 14 Next Gen AI PC. With 4 versatile modes, this thin and light Next Gen AI PC enables you to work and play from anywhere, at any angle. AI-boosted power and speed, along with an all-day, fast-charge battery, keeps you going. While the 14" touch edge-to-edge display provides the best possible view.
Description
OLED display With display technology that lights each pixel separately, you'll get deeper blacks for richer contrast, enhanced color depth, and more power efficiency than traditional LED screens. 14 inch Eyesafe Certified Display with a 16:10 aspect ratio 14 inch Eyesafe Certified Display with a 16:10 aspect ratio for creating and editing content, and intuitive touchscreen technology to control your PC directly.[7] Utilizing recycled metals HP incorporates increasing amounts of recycled, renewable, and non-virgin raw materials. Because little things make a big difference, this product includes a percentage of recycled metals in the design.[12]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Meteor silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | 3K |
| Panel type | UWVA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display glass type | Edge to Edge Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range (HDR) 500 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 7 |
| Processor model | 350 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 66 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 860M |
| Audio | |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | soft grey |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Brand-specific features | |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 59 Wh |
| Battery life (max) | 10.75 h |
| Continuous video playback time | 14.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313 mm |
| Depth | 218.5 mm |
| Height | 14.6 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 2.44 kg |