HP Laptop 15-fd0058na
BQ7V2EA#ABU - 199251461460
HP 15-fd0058na Intel Core i3 N-series i3-N305 Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
- Brand
- HP
- Product code
- BQ7V2EA#ABU
- SKU
- NZZUH8XSES3K6
- EAN/GTIN
- 199251461460
- Intel Core™ i3-N305 (up to 3.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Home
- 39.6 cm (15.6") diagonal FHD display
- Intel UHD Graphics
- 8 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 8 GB), 256 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Product Info
Laptop 15-fd0058na, Windows 11 Home, 15.6", Intel Core™ i3, 8GB RAM, 256GB SSD, FHD, Jet black
HP 15-fd0058na. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core i3 N-series, Processor model: i3-N305. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Black. Weight: 1.59 kg
A reliably built laptop to keep you in the zone
The HP 15.6" Laptop PC empowers you to do more with the reliable power of an Intel Processor[1], plus ample storage, and powerful graphics in a sleek, thoughtfully designed device. Created for wherever the day takes you and built with ocean-bound and post-consumer recycled plastics[2], it’s easy to show some love for the planet.
Description
Intel UHD Graphics Smoothly stream 4K content and play your favorite games in 720p, without the need for a dedicated graphics card. With excellent Intel UHD graphics performance, you'll see the difference in everything you do.[7]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Jet black |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Jet black |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Brand-specific features | |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| Battery | |
| Battery life (max) | 7.5 h |
| Continuous video playback time | 10.75 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.8 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height | 18.6 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 520 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 2.29 kg |
| Other features | |
| Number of speakers | 2 |