HP Laptop 15-fc0059na
BQ7X8EA#ABU - 199251462375
HP Laptop 15-fc0059na AMD Ryzen™ 7 5825U 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Silver
- Brand
- HP
- Product code
- BQ7X8EA#ABU
- SKU
- 3THZMHK5KAMDB
- EAN/GTIN
- 199251462375
- AMD Ryzen™ 7 5825U (up to 4.5 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Windows 11 Home
- 39.6 cm (15.6") diagonal FHD display
- AMD Radeon™ Graphics
- 16 GB DDR4-3200 MT/s (2 x 8 GB), 1 TB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Product Info
Laptop 15-fc0059na, Windows 11 Home, 15.6", AMD Ryzen™ 7, 16GB RAM, 1TB SSD, FHD, Natural silver
HP Laptop 15-fc0059na. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor model: 5825U. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon Graphics. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Silver. Weight: 1.59 kg
A powerful, sleek laptop for getting things done everyday
The HP 15.6" Laptop PC comes feature-packed for productivity and making your wallet—and the planet—happy. Built with recycled materials, this powerful HP laptop features an AMD Processor[1], ample storage, and mesmerizing graphics—plus, its 85% screen-to-body ratio[2] and 3-sided narrow bezel offer plenty of room to do and see more that matters.
Description
Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content—Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.[7]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Natural silver |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor model | 5825U |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | soft grey |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Brand-specific features | |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.8 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height | 18.6 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 520 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 2.29 kg |
| Other features | |
| Number of speakers | 2 |