HP Chromebook 14a-ne1000na
BK1A2EA#ABU - 199251168079
HP Chromebook 14a-ne1000na Intel® Celeron® N4500 35.6 cm (14") HD 4 GB LPDDR4x-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax)
- Brand
- HP
- Product code
- BK1A2EA#ABU
- SKU
- 65Z1LD22CT2HZ
- EAN/GTIN
- 199251168079
- Intel Celeron N4500 (up to 2.8 GHz burst frequency, 4 MB L3 cache, 2 cores, 2 threads)
- ChromeOS
- 35.6 cm (14") diagonal HD display
- Intel UHD Graphics
- 4 GB LPDDR4x-2933 MT/s (onboard), 64 GB eMMC
Product Info
Chromebook 14a-ne1000na, ChromeOS, 14", Intel Celeron, 4GB RAM, 64GB eMMC, HD
HP Chromebook 14a-ne1000na. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Celeron®, Processor model: N4500. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: LPDDR4x-SDRAM. Total storage capacity: 64 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Weight: 1.52 kg
Responsive performance and all the Google features you love.
Stay productive and entertained with the HP Chromebook 14”. Powered by an Intel Processor[1] and ample storage, it’s perfect for work and fun, with built-in Google apps and other popular apps[3]. Enjoy HD[4] video calls, streaming, and gaming on the micro-edge display, plus worry-free performance with automatic updates and built-in security.
Description
Serious performance you can count on An Intel Celeron processor offers exceptional quality and value, with the processing power you need to get your work done, and stay in touch on the go. Do it all with a laptop that fits your style, budget, and computing needs perfectly.[1]
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | N4500 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 64 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Modern grey |
| Brand-specific features | |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 326.5 mm |
| Depth | 226.9 mm |
| Height | 18.3 mm |
| Weight | 1.52 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 483 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 2.19 kg |
| Other features | |
| Number of speakers | 2 |