HP Victus Gaming Laptop 15-fb3007na
C0SE9EA#ABU - 199251933677
HP Victus Gaming Laptop 15-fb3007na AMD Ryzen™ 7 7445H 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM NVIDIA GeForce RTX 4050 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
- Brand
- HP
- Product code
- C0SE9EA#ABU
- SKU
- RV3J3TDJ736XD
- EAN/GTIN
- 199251933677
- AMD Ryzen™ 7 7445H (up to 4.7 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
- Windows 11 Home
- 39.6 cm (15.6") diagonal FHD display
- NVIDIA GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated)
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8 GB), 512 GB PCIe Gen4 NVMe™ M.2 SSD
Product Info
Victus Gaming Laptop 15-fb3007na, Windows 11 Home, 15.6", AMD Ryzen™ 7, 16GB RAM, 512GB SSD, NVIDIA GeForce RTX™ 4050, FHD, Mica silver
HP Victus Gaming Laptop 15-fb3007na. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor model: 7445H. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Discrete graphics card model: NVIDIA GeForce RTX 4050. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Black. Weight: 2.29 kg
Fulfill your gaming destiny
The HP Victus Laptop is made for great PC gaming on the go. This sleek machine touts a powerful AMD Processor[1] and modern graphics. This laptop’s design is just as impressive as its hardware with plenty of color options [2], updated thermals and a webcam with Temporal Noise Reduction.
Description
Beyond Fast NVIDIA GeForce RTX™ 40 Series GPUs are beyond fast. Powered by the NVIDIA Ada Lovelace architecture which delivers a leap in both performance and AI-powered graphics. Experience lifelike virtual worlds with ray tracing and ultra-high FPS gaming.[4]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Mica silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | moonstone grey |
| Software | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Brand-specific features | |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| Battery | |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 120 W |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 357.9 mm |
| Depth | 255 mm |
| Height | 23.5 mm |
| Weight | 2.29 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 520 mm |
| Package height | 305 mm |