HP OMEN Gaming Laptop 16-ap0009na
C0SF1EA#ABU - 199251933684
HP OMEN Gaming Laptop 16-ap0009na Copilot+ PC AMD Ryzen AI 7 40.6 cm (16") 2K 16 GB DDR5-SDRAM NVIDIA GeForce RTX 5050 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Black
- Brand
- HP
- Product code
- C0SF1EA#ABU
- SKU
- 1W72ZB3J83N78
- EAN/GTIN
- 199251933684
- AMD Ryzen™ AI 7 350 (up to 5.0 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Windows 11 Home
- 40.6 cm (16") diagonal 2K display
- NVIDIA GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated)
- 16 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8 GB), 1 TB PCIe Gen4 NVMe™ M.2 SSD
Product Info
OMEN Gaming Laptop 16-ap0009na, Windows 11 Home, 16", AMD Ryzen™ AI 7, 16GB RAM, 1TB SSD, NVIDIA GeForce RTX™ 5050, 2K, Shadow black
HP OMEN Gaming Laptop 16-ap0009na. Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen AI 7. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: 2K, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Discrete graphics card model: NVIDIA GeForce RTX 5050. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Black. Weight: 2.44 kg
Bold performance that doesn't burn out
The new OMEN 16 not only has the power of the latest next-gen AMD[1] and NVIDIA components, but it also has the proper thermal innovations to keep them from burning out. Pair that with OMEN AI for maximum possible FPS at the click of a button and Unleashed Mode for that extra boost in performance, and you have our most reliably powerful laptop yet.
Description
Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content—Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.[4]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Shadow black |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Memory | |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Shadow black |
| Software | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Brand-specific features | |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| Battery | |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 230 W |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.44 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 63 mm |
| Package depth | 567 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 3.7 kg |