ASUS Vivobook 16 M1605YA-MB456W
M1605YA-MB456W - 4711387401965
ASUS Vivobook 16 M1605YA-MB456W AMD Ryzen™ 7 7730U Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR4-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Silver
- Brand
- Asus
- Product Family
- Vivobook
- Product series
- 16
- Product code
- M1605YA-MB456W
- SKU
- C9DV23MR8HP7L
- EAN/GTIN
- 4711387401965
- Windows 11 Home
- AMD Ryzen 7 7730U Processor
- 16 GB DDR4 3200MHz memory
- 1 TB PCIe 3.0 SSD storage
- Treated with ASUS Antibacterial Guard Plus
- ASUS webcam shield for instant privacy
- 180° lay-flat hinge for diverse usage
- Stringently tested to US Military-grade durability
Product Info
AMD Ryzen 7 7730U (16MB Cache, 2GHz), 16GB DDR4-SDRAM, 1000GB SSD, 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200, AMD Radeon Graphics, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS Vivobook 16 M1605YA-MB456W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor model: 7730U, Processor frequency: 2 GHz. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon Graphics. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Silver
Brighten your vision
Everything is smoother with the powerful ASUS Vivobook 16, the feature-packed laptop with user-friendly features including a 180° lay-flat hinge, a physical webcam shield and dedicated function keys to turn your mic on or off. Your health is in safe hands with ASUS Antimicrobial Guard Plus protecting frequently-touched surfaces, and the bigger touchpad is now more finger-friendly. Enjoy the smooth power of Vivobook 16!
Description
Brighten your vision Everything is smoother with the powerful ASUS Vivobook 16, the feature-packed laptop with user-friendly features including a 180° lay-flat hinge, a physical webcam shield and dedicated function keys to turn your mic and camera on or off. Your health is in safe hands with ASUS Antimicrobial Guard Plus protecting frequently-touched surfaces, and the bigger touchpad is now more finger-friendly. Enjoy the smooth power of Vivobook 16!
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Cool Silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Country of origin | China |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS-Level |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor model | 7730U |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 1x1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Repairability index | 8.4 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| DC-in jack | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 358.7 mm |
| Depth | 249.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.88 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 488 mm |
| Package depth | 65 mm |
| Package height | 310 mm |
| Package weight | 4.82 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |