SSD Blue SATA 1TB 2.5
WDS100T5B0A-00LMP0 - 619659225445
WD Blue SA510 - SSD - 1 TB - SATA 6Gb/s
- Brand
- SanDisk
- Product code
- WDS100T5B0A-00LMP0
- SKU
- UG4LKMOOYWIXG
- EAN/GTIN
- 619659225445
- SSD
- 1 TB
- internal
- 2.5"
- SATA 6Gb/s
- Weight: 0.06 KG
€304.68
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
| General | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.2 mm |
| Capacity | 1 TB |
| Width | 69.85 mm |
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Weight | 34.6 g |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 5 years |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI, Morocco |
| Power | |
| Power Consumption | 60 mW (active)1800 mW (read)2000 mW (write)36 mW (sleep)12 mW (DevSleep) |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Storage Temperature | 85 °C |
| Min Storage Temperature | -55 °C |
| Shock Tolerance (operating) | 1500 g @ 0.5 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 5 gRMS @ 10-2000 Hz |
| Performance | |
| SSD Endurance | 400 TB |
| Drive Transfer Rate | 600 MBps (external) |
| Internal Data Rate | 560 MBps (read) / 520 MBps (write) |
| 4KB Random Read | 90000 IOPS |
| 4KB Random Write | 82000 IOPS |
| Reliability | |
| MTBF | 2,250,000 hours |
| Software & System Requirements | |
| Software Included | Western Digital Dashboard, Acronis True Image |
| Expansion & Connectivity | |
| Compatible Bay | 2.5" |
| Interfaces | 1 x SATA 6 Gb/s |