WD Black SN850P NVMe SSD WDBBYV0010BNC-WRSN - SSD - 1 TB - PCIe 4.0 x4 (NVMe)
WDBBYV0010BNC-WRSN - 619659198053
WD Black SN850P NVMe SSD WDBBYV0010BNC-WRSN - SSD - 1 TB - PCIe 4.0 x4 (NVMe)
- Brand
- SanDisk
- Product code
- WDBBYV0010BNC-WRSN
- SKU
- GX4Q4N9A9SXL7
- EAN/GTIN
- 619659198053
- SSD
- 1 TB
- internal
- M.2 2280
- PCIe 4.0 x4 (NVMe)
- integrated heatsink
- Weight: 0.05 KG
- Officially licensed for your PS5 console
- Exclusive heatsink design
- Store more, play more, fast
- Get the ultimate gaming edge over your competition
- Never stop playing
- No more compromising
€514.53
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
Officially licensed for the PlayStation 5 console, the WD BLACK SN850P NVMe SSD for PS5 consoles allows you to store more titles with worry free installation. Instantly expand 1 TB of storage to hold more of your favorite games. With an optimized heatsink built specifically for the PS5 M.2 slot, you won't need to worry about compatibility.
Description
Officially licensed for your PS5 console Store and play more titles on the drive that's officially tested and certified for your PS5 console so you can keep gaming with confidence. Exclusive heatsink design With an exclusive heatsink design featuring the PlayStation logo and optimized for the PlayStation 5 console's M. slot, installation and setup is worry-free. Store more, play more, fast With 1 TB capacity, your PlayStation 5 console has the additional space to store 100 games so you still have room for the next big title. Get the ultimate gaming edge over your competition Take advantage of irrational PCIe Gen4 NVMe speeds 7,300 MB/s read and 6,300 MB/s write for a responsive and seamless gaming experience. Never stop playing Experience uninterrupted gameplay with a heatsink that keeps your drive running cool and WD BLACK reliability that you can only get from a brand you trust. No more compromising Play directly from the drive and eliminate the need to transfer or delete games from your console with tested and approved storage for your PS5 Console.| General | |
|---|---|
| Integrated Heatsink | Yes |
| Depth | 80 mm |
| Capacity | 1 TB |
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Weight | 30.4 g |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Height | 9.89 mm |
| Interface | PCIe 4.0 x4 (NVMe) |
| Features | PS5 compatible |
| Width | 24.46 mm |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 5 years |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | BSMI, CAN ICES-3(B)/NMB3(B), FCC, KCC, Morocco, RCM, TUV, UL, VCCI |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Storage Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Storage Temperature | 85 °C |
| Performance | |
| 4KB Random Read | 800000 IOPS |
| SSD Endurance | 600 TB |
| 4KB Random Write | 1100000 IOPS |
| Internal Data Rate | 7300 MBps (read) / 6300 MBps (write) |
| Software & System Requirements | |
| OS Required | Windows 8.1 / 10 / 11, PlayStation 5 system software |
| Expansion & Connectivity | |
| Compatible Bay | M.2 2280 |
| Interfaces | 1 x PCI Express 4.0 x4 (NVMe) - M.2 Card |