Synology SNV3410 - SSD - 400 GB - PCIe 3.0 x4 (NVMe)
SNV3410-400G - 4711174724598
Synology SNV3410 - SSD - 400 GB - PCIe 3.0 x4 (NVMe)
- Brand
- Synology
- Product code
- SNV3410-400G
- SKU
- MPOPQ3I80NQKS
- EAN/GTIN
- 4711174724598
- SSD
- 400 GB
- internal
- M.2 2280
- PCIe 3.0 x4 (NVMe)
- Weight: 0.04 KG
- High endurance
- Actionable insight for optimal performance and longevity
- Automatic firmware updates with DSM
€594.1
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
Synology SNV3400 Series NVMe SSDs are designed to intelligently work with Synology DiskStation Manager (DSM) to boost I/O performance. These high-performance NVMe drives accelerate the slower but higher-capacity storage space provided by traditional hard drives, enabling cost-effective, in-place upgrades for existing systems.
Description
Effortless firmware updates Synology DSM keeps your drives up to date automatically. No need for separate maintenance sessions. Data integrity safeguards Full end-to-end data protection ensures data integrity and help prevent corruption issues during unexpected shutdown events. Better analytics Synology drives can provide more accurate insights about drive health in Synology DSM, including the workload placed on them over time. Timely notifications Timely notifications of potential issues help you plan ahead to attain consistent system performance and longevity. Optimal use Easy monitoring allows you to make optimal use of each SSD.| General | |
|---|---|
| Depth | 80 mm |
| Width | 22 mm |
| Height | 3.5 mm |
| Capacity | 400 GB |
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 3.0 x4 (NVMe) |
| Features | NVM Express (NVMe), End-to-end data protection |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 5 years |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | RoHS, FCC, EAC, BSMI, VCCI, RCM, KC, UKCA |
| Power | |
| Power Consumption | 3.5 Watt (read)3.3 Watt (write)1.6 Watt (idle) |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Storage Temperature | -40 °C |
| Max Storage Temperature | 85 °C |
| Performance | |
| Maximum 4KB Random Write | 45000 IOPS |
| Maximum 4KB Random Read | 225000 IOPS |
| SSD Endurance | 491 TB |
| Internal Data Rate | 3000 MBps (read) / 750 MBps (write) |
| Reliability | |
| 24x7 Operation | Yes |
| Non-Recoverable Errors | 1 per 10^17 |
| MTBF | 1,800,000 hours |
| Expansion & Connectivity | |
| Compatible Bay | M.2 2280 |