Samsung HG75AU800EEXXU
HG75U700FEUXXU - 8806097627814
Samsung HG75AU800EEXXU 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Brand
Samsung
Product code
HG75U700FEUXXU
SKU
HWKB3WQJ2EGFO
EAN/GTIN
  • Google Cast - Take in-room entertainment to the next level
  • Apple AirPlay - Enjoy effortless streaming without worries
  • LYNK Cloud - Uncover hospitality insights with an integrated cloud platform
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
75", LED, 4K, Quantum Processor Lite, HDR, HLG (Hybrid Log Gamma), MS12 2CH
Samsung HG75AU800EEXXU. Display diagonal: 190.5 cm (75"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator. Digital signal format system: ATSC, DVB-C, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
LYNK Cloud
Uncover hospitality insights with an integrated cloud platform
Google Cast
Take in-room entertainment to the next level
Apple AirPlay
Enjoy effortless streaming without worries
Samsung Knox Security
Your privacy. Secured.
Metal Stream Design
An elegant metal design that upgrades your space
Display
Display diagonal 190.5 cm (75")
HD type 4K Ultra HD
Display technology LED
LED backlight Yes
Screen shape Flat
Screen format adjustments 16:9
Supported graphics resolutions 3840 x 2160
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Rotating display No
TV tuner
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system ATSC, DVB-C, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Smart TV Yes
Operating system installed Tizen
Apple AirPlay 2 support Yes
Sound mirroring Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.4
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 channels
Audio decoders Dolby MS12
Adaptive sound Yes
Network
Wi-Fi Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Yes
Bluetooth version 5.2
Ethernet LAN Yes
Design
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 400 x 300 mm
Rollable display No
Ambient lighting Yes
Bezel type 3 Bezel-less
Stand type Legs stand
Swivel stand No
Performance
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Teletext function Yes
Teletext standards TTX
Ambient mode Yes
Eco sensor Yes
Dynamic Crystal Color technology Yes
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
4K Ultra HD upscaling Yes
SmartThings app support Yes
Multi View Yes
Remote access Yes
Smartphone/tablet remote support Yes
USB cloning Yes
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 1
Headphone outputs 1
RS-232C ports 1
Common interface (CI) Yes
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
AC (power) in Yes
Management features
Control type Remote
On Screen Display (OSD) Yes
Number of OSD languages 3
On Screen Display (OSD) languages English, Spanish, French
Hotel mode Yes
Hotel mode type Channel lock
Auto power off Yes
On/Off timer Yes
Power
Power consumption (typical) 79 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (max) 220 W
Energy efficiency class (SDR) D
Energy efficiency class (HDR) D
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Yes
Energy efficiency scale A to G
Weight & dimensions
Width (with stand) 1668.1 mm
Depth (with stand) 280 mm
Height (with stand) 1005.9 mm
Weight (with stand) 23.1 kg
Width (without stand) 1668.1 mm
Depth (without stand) 77 mm
Height (without stand) 957.8 mm
Weight (without stand) 22.7 kg
Packaging data
Package width 1820 mm
Package depth 164 mm
Package height 1100 mm