QNAP QXG-10G2SF-NXE network card
QXG-10G2SF-NXE?UK - 4711103086117
QNAP Dual-port, 10GbE SFP+ network expansion card
- Brand
- Qnap
- Product code
- QXG-10G2SF-NXE?UK
- SKU
- DDPYL0DK51A6Y
- EAN/GTIN
- 4711103086117
- NAS and PC: Install a QXG-10G2SF-NXE in a QNAP NAS or Windows® PC
- TS-x64 NAS series supported: Compatible with the popular TS-x64 and TS-x64U NAS series
- PCIe 3.0: Supports PCIe Gen 3 x8, compatible with PCIe Gen 4 slot
- SR-IOV: Improves the network performance of virtual machines
- LED indicators: Monitor the real-time status of ports with handy LED indicators
- Cooling fan: The fan and heatsinks reduce operational temperature and maintain stable performance
€302.8
(Inc. VAT)
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
Broadcom BCM57412, 2 x SFP+
QNAP Dual-port, 10GbE SFP+ network expansion card. Internal. Connectivity technology: Wired, Host interface: PCI Express, Interface: Fiber. Maximum data transfer rate: 10 Mbit/s. Product colour: Multicolour
The QXG-10G2SF-NXE 10GbE network expansion card, featuring two 10GbE SFP+ ports (10G/1G), is energy-efficient and budget-friendly. It serves as an ideal solution for teams that need concurrent data access, for photographers/videographers seeking rapid and seamless data transmission capabilities, or for latency-sensitive virtualization applications.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Fiber |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 10 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3az |
| Design | |
| Component for | PC |
| Product colour | Multicolour |
| Internal | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 24.04 LTS |
| Server operating systems supported | Windows Server 2022 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18.3 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 68.9 mm |