PNY CS900 - SSD - 1 TB - SATA 6Gb/s
SSD7CS900-1TB-RB - 751492629964
PNY CS900 - SSD - 1 TB - SATA 6Gb/s
- Brand
- PNY
- Product code
- SSD7CS900-1TB-RB
- SKU
- 8ZVVVKAVBFCHJ
- EAN/GTIN
- 751492629964
- SSD
- 1 TB
- internal
- 2.5"
- SATA 6Gb/s
- Weight: 0.06 KG
- Cost-effective HDD replacement for better overall performance
- Supports power saving features resulting in extended battery life for mobile applications
- Runs cool and quiet
- Entry-level SSD for PC upgrade
- Faster boot up and application launch
- Reliable storage
Product Info
The PNY CS900 2.5-inch SATA-III solid-state drive is the value performance line of PNY SSDs. It is an excellent choice for an entry-level upgrade from a hard disk drive (HDD). The PNY CS900 was designed to be an easy and cost-effective HDD replacement for your existing PC system, without having to sacrifice performance. Upgrading to the CS900 SSD will help you experience an overall performance boost. Boot up, power down, and load applications in seconds. The PNY CS900 is an excellent choice for energy efficiency and consumes significantly less power than hard drives. Users can benefit from lower power usage, longer battery life, and a cooler, quieter system. Spend more time enjoying your system and less time worrying about battery consumption.
| General | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 7 mm |
| Capacity | 1 TB |
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| NAND Flash Memory Type | 3D triple-level cell (TLC) |
| Features | Non-volatile Flash Memory, Enhanced Secure Erase, End-to-end data path protection, Native Command Queuing (NCQ), TRIM support, S.M.A.R.T. |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | BSMI, EMC, FCC, KCC, REACH, RoHS, VCCI |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Storage Temperature | -40 °C |
| Max Storage Temperature | 85 °C |
| Performance | |
| Drive Transfer Rate | 600 MBps (external) |
| Internal Data Rate | 535 MBps (read) / 515 MBps (write) |
| Reliability | |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 10 cm |
| Shipping Height | 14.8 cm |
| Shipping Depth | 1.6 cm |
| Software & System Requirements | |
| OS Required | Linux, Apple MacOS X, Microsoft Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10, Ubuntu 14 |
| Expansion & Connectivity | |
| Compatible Bay | 2.5" |
| Interfaces | 1 x SATA 6 Gb/s - 7 pin Serial ATA |