HPE - SSD - Mixed Use - 3.2 TB - U.3 PCIe 4.0 (NVMe)
P50230-B21 - 190017565576
HPE - SSD - Mixed Use - 3.2 TB - U.3 PCIe 4.0 (NVMe)
- Brand
- Hewlett Packard Enterprise
- Product code
- P50230-B21
- SKU
- 7AMSH0LKMSQLI
- EAN/GTIN
- 190017565576
- SSD
- Mixed Use
- 3.2 TB
- hot-swap
- 2.5" SFF
- U.3 PCIe 4.0 (NVMe)
- with HPE Basic Carrier
- for ProLiant DL345 Gen10, DL360 Gen10, DL365 Gen10, DL380 Gen10, DL385 Gen10
- Weight: 0.34 KG
€7746.21
(Inc. VAT)
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
| General | |
|---|---|
| Height | 15 mm |
| Capacity | 3.2 TB |
| Form Factor | 2.5" SFF |
| Device Type | Solid state drive - hot-swap |
| NAND Flash Memory Type | Triple-level cell (TLC) |
| Interface | U.3 PCIe 4.0 (NVMe) |
| Bundled with | HPE Basic Carrier |
| Features | Dual Port, Digitally Signed Firmware, High Performance |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Power | |
| Power Consumption | 4.6 Watt (idle)17.1 Watt (random read)15.1 Watt (random write)14.6 Watt (sequential read)18.4 Watt (sequential write)15.8 Watt (random read/write)18.4 Watt (maximum) |
| Performance | |
| Drive Writes Per Day (DWPD) | 3 |
| Maximum 4KB Random Write | 320000 IOPS |
| 4KB Random Read | 225000 IOPS |
| Maximum 4KB Random Read | 1350000 IOPS |
| SSD Endurance | 17520 TB |
| 4KB Random Write | 310000 IOPS |
| Drive Class | Mixed Use |
| Internal Data Rate | 7100 MBps (read) / 4200 MBps (write) |
| Compatibility Information | |
| Designed For | HPE ProLiant DL345 Gen10 Plus (2.5"), DL360 Gen10 Plus (2.5"), DL365 Gen10 Plus (2.5"), DL380 Gen10 Plus (2.5"), DL385 Gen10 Plus (2.5") |
| Software & System Requirements | |
| OS Required | Microsoft Windows Server 2016 |
| Expansion & Connectivity | |
| Compatible Bay | 2.5" SFF |
| Interfaces | 1 x U.3 PCIe 4.0 (NVMe) |