HPE Aruba AP-535 (RW) - Campus - radio access point - ZigBee, Bluetooth, Wi-Fi 6
JZ336A - 190017232751
HPE Aruba AP-535 (RW) - Campus - radio access point - ZigBee, Bluetooth, Wi-Fi 6
- Brand
- Hewlett Packard Enterprise
- Product code
- JZ336A
- SKU
- 136T2RK5JNNY9
- EAN/GTIN
- 190017232751
- Campus
- radio access point
- ZigBee, Bluetooth, Wi-Fi 6
- 2.4 GHz, 5 GHz
- Weight: 1.92 KG
- AI-powered features for wireless RF and client connectivity optimization
- Dual-radio (dual 4x4 MIMO) 802.11ax AP
- Ideal for high-density environments, such as higher education, K12, retail branches, hotels and digital workplaces
€1101.61
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
With the increasing number of mobile and IoT devices reliant on wireless access, networks must be capable of accommodating capacity needs and a diverse mixture of device types, applications and services.
The Aruba 530 Series campus access points with 802.11ax technology are designed to deliver very high performance and throughput in environments where device density is high. The 530 Series uses 802.11ax features to simultaneously serve multiple clients and prioritize different types of traffic, which increases the data rates for both individual applications and devices, and the overall network.
Description
Robust connectivity Equipped with Bluetooth 5. 0, ZigBee, and Wi-Fi 6 technologies, the HPE Aruba AP-535 (RW) ensures a seamless and efficient wireless experience, catering to a wide range of devices and applications. Enhanced performance With a data transfer rate of up to 2. 4 Gbps and support for 4x4 MU-MIMO technology, this wireless access point is designed to handle high-density environments, providing reliable and high-speed connectivity. Advanced security Featuring WPA and WPA2 encryption algorithms alongside a Trusted Platform Module (TPM), the device offers robust security measures to protect sensitive data and maintain network integrity. Intelligent management Incorporates Aruba's innovative technologies such as Adaptive Radio Management (ARM), ClientMatch, and Aruba AirMatch to optimize Wi-Fi performance and user experience by automatically adjusting to the dynamic RF environment. Durable design The indoor ruggedized design, coupled with a wide operating temperature range from 0°C to 50°C and humidity tolerance from 5 to 93% (non-condensing), ensures reliable operation in various environmental conditions.| General | |
|---|---|
| Width | 24 cm |
| Depth | 24 cm |
| Height | 5.7 cm |
| Device Type | Radio access point |
| Weight | 1.27 kg |
| Ruggedized Design | Indoor |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x HPE Smart Rate - RJ-451 x 5GBase-T - RJ-451 x USB 2.0 - Type A1 x console - micro-USB |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - lifetime |
| Networking | |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Transfer Rate | 2.4 Gbps |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Status Indicators | System, status |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM, OFDM, 1024 QAM, OFDMA |
| Encryption Algorithm | WPA, WPA2, WPA3 |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.11ac, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11ax |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 1024OFDMA units: 37BSSIDs per radio: 16 |
| Performance | Maximum data rate (2.4 GHz): 1.150 MbpsMaximum data rate (5 GHz): 2.4 GbpsAggregate bandwidth: 3.55 Gbps |
| Features | Trusted Platform Module (TPM), LACP support, Adaptive Radio Management (ARM), Maximum Ratio Combining (MRC), Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS), Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blocking Code (STBC), Advanced Cellular Coexistence (ACC), ClientMatch, cyclic shift diversity (CSD), AppRF technology, MU-MIMO technology, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, Air Monitor (AM), Intelligent Power Monitoring (IPM), Dynamic Frequency Selection (DFS), Secure Core Technology (SCT), High-Throughput (HT) support, 4x4 MU-MIMO technology, LED off mode, Energy-Efficient Ethernet (EEE), Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM), Aruba AirMatch, spectrum analyser, Very High Throughput (VHT) support, security slot (Kensington security lock compatible), Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA), unified AP support, custom deep-sleep mode, High Efficiency (HE) support, Target Wait Time (TWT) |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, ZigBee, IEEE 802.11ac, Bluetooth 5.0, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Miscellaneous | |
| MTBF | 114 years |
| Included Accessories | Base bracket |
| Compliant Standards | EN 60950, IEC 60950, UL 60950, UL 2043, FCC, EN 60601-1-2, EN 60601-1-1, EMC 2014/30/EU, LVD 2014/35/EU, ISED, RED 2014/53/EU |
| Power | |
| Power Consumption Operational | 26.4 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Software / System Requirements | |
| OS Required | ArubaOS, InstantOS |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Humidity Range Operating | 5 - 93% (non-condensing) |
| Aerial | |
| Antenna | Internal |
| Antenna Qty | 4 |
| Directivity | Omni-directional |
| Gain Level | 5.4 dBi |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 28.5 cm |
| Shipping Depth | 30 cm |
| Shipping Height | 10.5 cm |
| Shipping Weight | 1.93 kg |
| Internet of Things (IoT) | |
| Internet of Things (IoT) Compatible | Yes |
| Communications Technology | Bluetooth, Zigbee |