HPE Aruba AP-515 (RW) - radio access point - Bluetooth, Wi-Fi 6
Q9H62A - 190017273624
HPE Aruba AP-515 (RW) - radio access point - Bluetooth, Wi-Fi 6
- Brand
- Hewlett Packard Enterprise
- Product code
- Q9H62A
- SKU
- HMS9XUZ4EC4G9
- EAN/GTIN
- 190017273624
- Radio access point
- Bluetooth, Wi-Fi 6
- 2.4 GHz, 5 GHz
- in-ceiling
- Weight: 1.06 KG
- High efficiency
- Unsurpassed performance
- IOT ready
€716.66
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
With an increasing number of mobile and Internet of Things (IoT) devices reliant on wireless access, networks must be capable of accommodating a diverse mixture of device types, applications and services.
The Aruba 510 series campus access points with 802.11ax technology are designed to deliver high-performance access for mobile and (IOT) devices in environments where density is an issue. The 510 series uses 802.11ax features to efficiently and simultaneously serve multiple clients and traffic types in dense environments, increasing data rates for both individual device and overall system.
Description
Advanced connectivity Equipped with Bluetooth 5. 0 and Zigbee, the HPE Aruba AP-515 (RW) ensures seamless IoT integration, enabling a wide range of smart applications and enhanced user experiences. Exceptional performance With a maximum data rate of 4. 8 Gbps on the 5 GHz band and 575 Mbps on the 2. 4 GHz band, this wireless access point supports high-density environments with ease, ensuring smooth video streaming, gaming, and online conferencing. Robust security Featuring WPA3 encryption, a standard for Wi-Fi security, the HPE Aruba AP-515 (RW) provides protection against unauthorized access and ensures a secure connection for all connected devices. Intelligent management Leveraging technologies like Adaptive Radio Management (ARM) and Aruba AirMatch, this device optimizes Wi-Fi performance by automatically adjusting radio settings based on the environment, ensuring optimal coverage and capacity. Energy efficient The HPE Aruba AP-515 (RW) is designed with features like intelligent power monitoring (IPM) and custom deep-sleep mode, reducing power consumption during off-peak hours for energy savings and sustainability.| General | |
|---|---|
| Height | 4.6 cm |
| Width | 20 cm |
| Depth | 20 cm |
| Device Type | Radio access point |
| Ruggedized Design | Indoor |
| Weight | 810 g |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x HPE Smart Rate - RJ-451 x 1000Base-T - RJ-451 x USB 2.0 - Type A1 x console - micro-USB |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - lifetime |
| Networking | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Transfer Rate | 4.8 Gbps |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Form Factor | In-ceiling |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Status Indicators | System, status |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM, OFDM, 1024 QAM, OFDMA |
| Performance | Maximum data rate (2.4 GHz): 575 MbpsMaximum data rate (5 GHz): 4.8 GbpsAggregate bandwidth: 5.4 Gbps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 256OFDMA units: 16BSSIDs per radio: 16 |
| Features | Trusted Platform Module (TPM), LACP support, Adaptive Radio Management (ARM), Maximum Ratio Combining (MRC), Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS), Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blocking Code (STBC), Advanced Cellular Coexistence (ACC), ClientMatch, cyclic shift diversity (CSD), AppRF technology, MU-MIMO technology, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, Air Monitor (AM), Intelligent Power Monitoring (IPM), Dynamic Frequency Selection (DFS), Secure Core Technology (SCT), High-Throughput (HT) support, 4x4 MU-MIMO technology, LED off mode, Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM), Aruba AirMatch, spectrum analyser, Very High Throughput (VHT) support, Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA), unified AP support, custom deep-sleep mode, High Efficiency (HE) support, Target Wait Time (TWT) |
| Encryption Algorithm | WPA, WPA2, WPA3 |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.11ac, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11ax |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, Bluetooth 5.0, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Miscellaneous | |
| MTBF | 64 years |
| Compliant Standards | UL 2043, FCC, EN 60601-1-1, CE/EMC, Directive 2014/35/EU, Directive 2014/30/EU, ISED, Directive 2014/53/EU, IEC/EN/UL 60950, EN60601-1-2, ETS 300 019 Class 1.1, ETS 300 019 Class 2.3 |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Power Consumption Operational | 16 watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Required | ArubaOS, InstantOS |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Humidity Range Operating | 5 - 93% (non-condensing) |
| Aerial | |
| Antenna | Internal |
| Antenna Qty | 4 |
| Directivity | Omni-directional |
| Gain Level | 7.5 dBi |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Height | 7.2 cm |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Shipping Width | 23 cm |
| Shipping Weight | 1.01 kg |
| Internet of Things (IoT) | |
| Internet of Things (IoT) Compatible | Yes |
| Communications Technology | Bluetooth, Zigbee |