HP ProStudio 4 G1i AI PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 265T 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Touchscreen All-in-One PC 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Wi-Fi 6E (802.11ax) Black
- Brand
- HP
- Product Family
- ProStudio 4
- Product code
- A10MKEA#ABU
- SKU
- JKMQCGCHLKKWZ
- EAN/GTIN
- 199485234335
- Intel Core™ Ultra 7 265T (up to 5.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 20 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- 60.5 cm (23.8") diagonal, FHD (1920 x 1080), touch, IPS, anti-glare, Low Blue Light, 250 nits, 72% NTSC, 23.8" diagonal, FHD (1920 x 1080), touch, IPS, anti-glare, Low Blue Light, 250 nits, 72% NTSC
- Intel Graphics
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 32 GB), 1 TB PCIe NVMe™ M.2 SSD
HP ProStudio 4 G1i AI PC Wolf Pro Security Edition. Product type: All-in-One PC. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Touchscreen, Panel type: IPS. Processor family: Intel Core Ultra 7. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Built-in camera. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black
Collaborative power — packed in a space-saving AiO AI PC
The HP ProStudio 4 AiO G1i Desktop AI PC empowers users with business-grade features that enhance collaboration and productivity, supporting seamless coordination. Easy plug and play set up with a small footprint allows workspace organization, while the Intel CPU[2] with a 13 TOPS NPU[3] and a 5 MP camera help users stay connected and achieve goals.
Description
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1]
Intel® multi-core processor
Configure your HP ProStudio 4 AiO for the perfect combination of power, performance, and value. Get an Intel® Core™ Ultra CPU to handle work tasks smoothly and reliably, featuring 13 TOPS NPU for enhanced video conferencing and more.[7]
Collaboration through the NPU
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Frame, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[8]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.[10]
Hassle-free connectivity
Get a premium connectivity experience, even in dense wireless environments, with a fast and reliable gigabit-speed Wi-Fi 6E connection and Bluetooth® combo.[11]
Large, immersive display
Get crystal-clear images and video on a large 23.8-inch display with up to Full HD resolution. Coupled with the optional touchscreen, bring new dimension to interacting with your PC.[12]
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[13]
Enhanced meeting experience
Bring exceptional definition to virtual collaboration in varied settings with the 5 MP camera.[4]
Abundant ports for flexibility
With multiple ports, connect to varied accessories and ensure your AiO is enabled for productivity.[5,6]
Unified features boost output
Complete routine tasks, leaving time for all that fuels your enthusiasm with an Intel® CPU[2] and 13 TOPS NPU.[3]
Help protect our shared future
This HP ProStudio 4 AiO G1i uses 100% HP paper-based packaging from recycled or certified sustainable sources.[9]
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 72% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 265T |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.2 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor base power | 35 W |
| Maximum turbo power | 112 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 33 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Total megapixels | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4/2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Product type | All-in-One PC |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP PC Hardware Diagnostics Windows |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Software provided | HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP PC Hardware Diagnostics Windows |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485234335 |
| Power | |
| AC adapter power | 280 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 539.6 mm |
| Depth (with stand) | 319.4 mm |
| Height (with stand) | 52.5 mm |
| Weight (with stand) | 6.3 kg |
| Weight | 6.3 kg |
| Package width | 750 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 14 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced or recyclable; 5% REE recycled magnets in system; 20% recycled metal in enclosure; 60% recycled plastic in system; 25% ocean-bound plastic in thermal fan module; 5% ocean-bound plastic in speaker enclosure; 35% recycled indium and 20% recycled glass in display panels |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Harmonized System (HS) code | 8471410000 |
| Other features | |
| Chassis type | All-in-One |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Display included | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Support service included | HP 1y Wolf Pro Security Edition Software License and Support Subscription attached to 1 HW device. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |