HP ProStudio 4 All-in-One G1i 23.8 inch Desktop AI PC Intel Core Ultra 7 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels 24 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Wi-Fi 6E (802.11ax)
- Brand
- HP
- Product code
- D44E0ET#ABU
- SKU
- N7ROENWSS656U
- EAN/GTIN
- 199896666558
- Intel Core™ Ultra 7 265T (up to 5.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 20 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- 23.8" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, anti-glare, Low Blue Light, 250 nits, 99% sRGB, 60.5 cm (23.8") diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, anti-glare, Low Blue Light, 250 nits, 99% sRGB
- Intel Graphics
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
HP ProStudio 4 All-in-One G1i 23.8 inch Desktop AI PC. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Panel type: IPS. Processor family: Intel Core Ultra 7. Internal memory: 24 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Built-in camera. Operating system installed: Windows 11 Pro
Collaborative power — packed in a space-saving AiO AI PC
The HP ProStudio 4 AiO G1i Desktop AI PC empowers users with business-grade features that enhance collaboration and productivity, supporting seamless coordination. Easy plug and play set up with a small footprint allows workspace organization, while the Intel CPU[2] with a 13 TOPS NPU[3] and a 5 MP camera help users stay connected and achieve goals.
Description
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1]
Intel® multi-core processor
Configure your HP ProStudio 4 AiO for the perfect combination of power, performance, and value. Get an Intel® Core™ Ultra CPU to handle work tasks smoothly and reliably, featuring 13 TOPS NPU for enhanced video conferencing and more.[7]
Collaboration through the NPU
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Frame, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[8]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.[10]
Hassle-free connectivity
Get a premium connectivity experience, even in dense wireless environments, with a fast and reliable gigabit-speed Wi-Fi 6E connection and Bluetooth® combo.[11]
Large, immersive display
Get crystal-clear images and video on a large 23.8-inch display with up to Full HD resolution. Coupled with the optional touchscreen, bring new dimension to interacting with your PC.[12]
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[13]
Enhanced meeting experience
Bring exceptional definition to virtual collaboration in varied settings with the 5 MP camera.[4]
Abundant ports for flexibility
With multiple ports, connect to varied accessories and ensure your AiO is enabled for productivity.[5,6]
Unified features boost output
Complete routine tasks, leaving time for all that fuels your enthusiasm with an Intel® CPU[2] and 13 TOPS NPU.[3]
Help protect our shared future
This HP ProStudio 4 AiO G1i uses 100% HP paper-based packaging from recycled or certified sustainable sources.[9]
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 99% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Total megapixels | 5 MP |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896666558 |
| Power | |
| AC adapter power | 280 W |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 539.6 mm |
| Depth (with stand) | 319.4 mm |
| Height (with stand) | 52.5 mm |
| Weight (with stand) | 6.3 kg |
| Weight | 6.3 kg |
| Package width | 750 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 14 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 43211521 |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Display included | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |