HP ProBook 4 G1ah
HP ProBook 4 G1ah AMD Ryzen™ 5 220 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
- Brand
- HP
- Product Family
- ProBook 4
- Product code
- B39XHAT#ABU
- SKU
- 529MBFW5RKRJJ
- EAN/GTIN
- 199251928604
- Windows 11 Pro
- AMD Ryzen 5 220 (16MB Cache, 3.5GHz)
- 14" WUXGA 1920 x 1200 IPS
- 16GB DDR5-SDRAM & 256GB SSD
€1142.78
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
Excel with cutting-edge, durable laptop performance
HP ProBook 4 G1ah. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor model: 220, Processor frequency: 3.5 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 740M. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver
Excel with cutting-edge, durable laptop performance
Experience advanced tech to help drive workstyles, security, and longevity. This HP ProBook 4 G1ah 14-inch Notebook PC easily expands with a 2nd SSD and port options and ease-of-use with 16:10 aspect ratio and a large keyboard and trackpad.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Processor model | 220 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor frequency | 3.5 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Island-style keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP segment | Business |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Weight & dimensions | |
| Width | 318.6 mm |
| Depth | 224.3 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Weight | 1.4 kg |