HP OMEN Gaming 16-ap0007na Copilot+ PC AMD Ryzen AI 9 365 Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 24 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5070 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Black
- Brand
- HP
- Product Family
- OMEN Gaming
- Product code
- BU3D5EA#ABU
- SKU
- OVU3S4I2KNU9P
- EAN/GTIN
- 199251585418
- AMD Ryzenâ„¢ AI 9 365 (up to 5.0 GHz max boost clock, 24 MB L3 cache, 10 cores, 20 threads)
- Windows 11 Home
- 40.6 cm (16") diagonal WQXGA display
- NVIDIA GeForce RTXâ„¢ 5070 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated)
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 12 GB), 1 TB PCIe Gen4 NVMeâ„¢ M.2 SSD
HP OMEN Gaming 16-ap0007na. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen AI 9, Processor model: 365, Processor frequency: 2 GHz. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WQXGA, Display resolution: 2560 x 1600 pixels. Internal memory: 24 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 880M. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Black
Bold performance that doesn't burn out
The new OMEN 16 not only has the power of the latest next-gen AMD[1] and NVIDIA components, but it also has the proper thermal innovations to keep them from burning out. Pair that with OMEN AI for maximum possible FPS at the click of a button and Unleashed Mode for that extra boost in performance, and you have our most reliably powerful laptop yet.
Description
ENERGY STAR®
This product meets the criteria that require computers to operate efficiently to get ENERGY STAR certification.[14]
Effortlessly connected
Enjoy faster speeds, improved performance, greater capacity and lower latencies than earlier iterations with Wi-Fi 6E technology.[15]
3ms response time
How fast your display’s pixels respond is crucial for a smooth picture. With a 3-millisecond response time, your action-filled content will look crisp and fluid without motion blur.[8]
Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content—Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.[4]
AMD FreeSyncâ„¢ technology
See and feel the difference of fluid, responsive gameplay. By synchronizing the refresh rate with your GPU, AMD FreeSyncâ„¢ makes display stutter, input lag, and screen tears ancient history.[5]
AMD Ryzenâ„¢ AI 300 Series processors with AMD Radeonâ„¢ graphics
Dive into a world of generative AI tools and digital assistants on advanced AI PCs powered by AMD Ryzenâ„¢ AI 300 series processors (on select models).[1]
Flicker-free
Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen flickering for more comfortable viewing.[9]
Wide Quad Extended Graphics Array Display
Get lost in the captivating definition with 2560 × 1600 pixels.[6]
16:10 aspect ratio
A 16:10 aspect ratio lets you see more of your content with less scrolling.
Eyesafe® Certified Display
Eyesafe® certified displays meet TÜV low blue light requirements and Eyesafe® standards for protecting your eyes from harmful blue light without distorting colors to reduce eyestrain when working for long periods of time.[7]
Incorporating ocean-bound plastics
HP incorporates increasing amounts of recycled, renewable, and non-virgin raw materials. Built with the environment in mind, this product includes a percentage of ocean-bound plastic in the design.[10]
Xbox Game Pass Premium 2-month trial
Enjoy 2 months of Xbox Game Pass Premium. Free with your new HP device. Access a library of legendary, high-quality games, get exclusive in-game perks, partner discounts, and earn points annually with Xbox Rewards.[12]
Keyboard contains post-consumer recycled materials
We're bringing a more thoughtful design to our keyboards by using post-consumer recycled materials in the design.[11]
McAfee® LiveSafe™
Protect your operating system with a free 30-day McAfee® LiveSafe™ subscription.[13]
HP True Vision FHD
Video chat in vibrant clarity with Full HD resolution, even in low light, and make every conversation a face-to-face experience for a better way to stay in touch.[16]
USB Type-A 5Gbps signaling data rate
Plug in your external storage with this USB Type-A port, featuring 5Gbps signaling data rate.[17]
Ethernet port
When you have a spotty wireless connection, you can quickly plug in your Ethernet cable to get a smooth, wired Internet experience that bypasses any wireless issue.
1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD
With high-speed data transfer, the 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD offers lightning fast speed and efficient storage.[18]
Cooling that keeps up
Handle the heat with high efficiency fans that reduce noise and keeps your laptop cool while you game on.
Instantly raise your game
Get maximum possible FPS with OMEN AI and boost your power beyond its base limits with Unleashed Mode.
Next generation of performance
Get the best possible performance with the latest next-gen NVIDA® GPUs and AMD Processors[1].
Steady connection, even steadier aim
Never miss a call or headshot with a high refresh rate display[2] and built-in FHD webcam[3].
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Shadow black |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Introduction year | 2025 |
| Product design | Paint finish |
| Country of origin | China, Thailand |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WQXGA |
| Panel type | IPS |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Display response rise/fall | 3 ms |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor model | 365 |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 12 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 880M |
| AMD FreeSync | Yes |
| Audio | |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | MediaTek MT7922 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 4-zone RGB |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Shadow black |
| Software | |
| Pre-installed software | Otter.ai, 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer; PC Game Pass 3-month trial |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Brand-specific features | |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision FHD |
| HP Security tools | Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251585418 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 83 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 230 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in bezel; Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 357.5 mm |
| Depth | 269 mm |
| Height (front) | 2.37 cm |
| Height (rear) | 2.54 cm |
| Weight | 2.44 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 63 mm |
| Package depth | 567 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 3.19 kg |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 140 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 119 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 20 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |