HP LaserJet Pro MFP 4113dw
8X3F6A#ABU - 198415479624
HP LaserJet Pro 4113dw Black and white Printer, Ethernet Only; Copier, Scanner; Duplex
- Brand
- HP
- Product Family
- LaserJet Pro
- Product code
- 8X3F6A#ABU
- SKU
- J28TDT6R8PO6C
- EAN/GTIN
- 198415479624
- Automatic document feeder; Two-sided printing; Two-sided scanning; Touchscreen
- Prints up to 47/45 ppm (LTR/A4)
- Up to 1,200 x 1,200 dpi
Product Info
LaserJet Pro MFP 4113dw Printer
HP LaserJet Pro 4113dw Black and white Printer, Ethernet Only; Copier, Scanner; Duplex. Print technology: Laser. Number of print cartridges: 1, Maximum duty cycle: 80000 pages per month. Maximum resolution: 1200 x 1200 DPI. Maximum ISO A-series paper size: A4. Print speed (black, normal quality, A4/US Letter): 45 ppm, Duplex printing. Display: CGD. Wi-Fi. Product colour: Blue, White
Ultimate business printer for powerful productivity Experience powerful printing performance for your business. This HP LaserJet Pro offers ultra-fast print speeds, effortless setup & management, & easy mobile printing. Plus, future-ready security to help protect your network.. HP TerraJet Cartridge
Dynamic security enabled printer Certain HP printers are intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip or electronic circuitry. These printers use dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip or electronic circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP chips and electronic circuitry enable the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges.
Description
Black & White Printing Deliver print projects quickly with fast speed up to 45 A4 pages per minute.[1]
Deliver all your print projects quickly with fast print speed up to 45 A4 pages per minute.[1]
Avoid interruptions with reliable Wi-Fi®[3] that automatically reconnects to keep print projects moving.
Rely on consistent, high-quality prints with low maintenance HP Toner Cartridges that don’t require cleaning. Simplify work & print management Get your office up and printing in a few easy steps with quick and simple set up.
Easily onboard users & monitor security & toner levels remotely with a smart dashboard for simple management.
Don’t wait to get back to your desk. Print and scan from anywhere with the easy-to-use HP app.[2]
Get the latest software updates & new productivity features that keep your printer evolving with your needs. Protect your business with leading-edge security Get future-ready security with the world’s first printers to protect against quantum computer attacks.[4]
Keep your data secure - print jobs & sensitive data are never stored on the printer & erased after every job.
Safeguard your printing system with toner designed with tamper-resistant chips, firmware, and packaging.[8]
Streamline security compliance and management across your fleet with the optional HP Security Manager.[5] Save energy and help reduce waste Get exceptional print quality with next-generation TerraJet Toner designed for low-energy printing.[6]
Less wasteful by design - this printer is made with recycled plastic[7] content to help reduce waste.
Help reduce plastic waste with TerraJet Toner Cartridges designed with recycled plastic.[9]
Meets strict sustainability criteria for Blue Angel certification.[10]
| Printing | |
|---|---|
| Duplex printing mode | Auto |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | No |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 45 ppm |
| Warm-up time | 50 s |
| Time to first page (black, normal) | 3.8 s |
| Watermark printing | Yes |
| Booklet printing function | Yes |
| Features | |
| Maximum duty cycle | 80000 pages per month |
| Recommended duty cycle | 0 - 4000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | PWG, URF, TIFF, PDF, PCLm |
| Printer fonts | Scalable, TrueType |
| Country of origin | China, Thailand |
| Replacement cartridges | HP 162A Black Original LaserJet Toner Cartridge (~3,000 pages) W1620A; HP 162X Black Original LaserJet Toner Cartridge (~10,000 pages) W1620X |
| HP segment | Small medium business |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 350 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 100 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 250 sheets |
| Maximum number of input trays | 3 |
| Maximum input capacity | 900 sheets |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper, Bond paper, Recycled paper, Envelopes, Labels, Heavy paper, Lightweight paper, Rough paper, Letterhead |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Legal, Letter, L, Statement, Oficio, 16K |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | 10, B5, C5, C6, DL, Monarch |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15 cm |
| Photo paper sizes (imperial) | 4x6,5x7,5x8,3x5 |
| Custom media width | 76.2 - 216 mm |
| Custom media length | 127 - 355.6 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 200 g/m² |
| Ports & interfaces | |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, 802.11a |
| Bluetooth | Yes |
| Security algorithms | SSL/TLS, EAP-PEAP, EAP-TLS, WPA2, HTTPS, LEAP |
| Performance | |
| Internal memory | 512 MB |
| Maximum internal memory | 512 MB |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Sound pressure level (printing) | 54 dB |
| Sound power level (printing) | 6.5 dB |
| Design | |
| Market positioning | Home & office |
| Product colour | Blue, White |
| Built-in display | Yes |
| Display | CGD |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Control type | Touch |
| Certification | CISPR 22:2008 Class B, CISPR 32:2015 Class B, EN 55032:2015+A11:2020 Class B, CISPR 35:2016, EN 55035:2017+A11:2020, EN IEC 61000-3-2:2019 +A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, FCC CFR 47 Part 15 Class B, ICES-003, Issue 7 Class B, ETSI EN 301 489-1 V2.2.3, ETSI EN 301 489-17 V3.2.4 |
| Power | |
| Power consumption (printing) | 548 W |
| Power consumption (ready) | 8.1 W |
| Power consumption (PowerSave) | 1.08 W |
| Power consumption (off) | 0.06 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.45 kWh/week |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 10, Windows 11 x64, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Blue Angel |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 120 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 91 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 5 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 16 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 12 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 420 mm |
| Depth | 386 mm |
| Height | 307 mm |
| Weight | 12.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 497 mm |
| Package depth | 399 mm |
| Package height | 406 mm |
| Package weight | 15.6 kg |
| Packaging content | |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 3000 pages |
| Cables included | AC |
| Brand-specific features | |
| HP Dynamic security | Yes |
| HP Security tools | Management security: SNMP v1 v2 v3, SSL/TLS (HTTPS), 802.1x authentication; wireless network security: WPA (Wi-Fi Protected Access) WPA2 WPA3, WEP encryption (64 and 128 bit), 802.1x authentication (EAP-PEAP, LEAP, EAP-TLS) with RADIUS servers |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 198828835253; (ABT) 198122829309; (ABU) 198415479624; (ABY) 198122829323; (ACQ) 198828109330; (B09) 199642058163; (B13) 198828109385; (B19) 198122829354; (BAZ) 198122829385 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198828835253, 198122829309, 198415479624, 198122829323, 198828109330, 199642058163, 198828109385, 198122829354, 198122829385 |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, EAC, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Other features | |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| Power supply type | Internal (Built-in) power supply |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 15 - 27 °C |
| Custom media sizes | Tray 1: 76.2 x 127 to 215.9 x 355.6 mm; Tray 2, 3: 105 x 148 to 216 x 355 mm |
| Envelope feeder | No |
| Electromagnetic compatibility | CISPR 22:2008 Class B, CISPR 32:2015 Class B, EN 55032:2015+A11:2020 Class B, CISPR 35:2016, EN 55035:2017+A11:2020, EN IEC 61000-3-2:2019 +A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, FCC CFR 47 Part 15 Class B, ICES-003, Issue 7 Class B, ETSI EN 301 489-1 V2.2.3, ETSI EN 301 489-17 V3.2.4 |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Greyscale levels | 256 |
| Compatible operating systems | Windows 11 (64-bit and ARM64); Windows 10 (32-bit, 64-bit and ARM64); Android; iOS; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; macOS Tahoe v26; Linux: Debian 10; Linux: Debian 11; Linux: Elementary 6P; Linux: Fedora 31; Linux: Fedora 32; Linux: Fedora 33; Linux: Fedora 34; Linux: Fedora 35; Linux: Linuxmint 20.1; Linux: Linuxmint 20.2; Linux: Manjarolinux 20.2; Linux: Manjarolinux 21.0.7; Linux: Mxlinux 21; Linux: OpenSuse 15.1; Linux: OpenSuse 15.2; Linux: OpenSuse 15.3; Linux: Rhel 6; Linux: Rhel 7; Linux: Rhel 8; Linux: Ubuntu 20.04; Linux: Ubuntu 20.10; Linux: Ubuntu 21.04; Linux: Ubuntu 21.10; Linux: Zorin 15; Linux: Zorin 16 |
| Typical electricity consumption (TEC) number | 0.45 kWh/Week (Blue Angel); 0.48 kWh/Week (Energy Star 3.0) |
| UNSPSC-code | 43212110 |
| Box contents | HP LaserJet Pro MFP 4113dw Printer; Preinstalled HP Black Original LaserJet Toner Cartridge (3,000 page yield); Hardware Install Guide; Regulatory Flyer; HP printer software is available at www.hp.com/support ; Power cord; USB cable (AP & Wireless Only) |
| Maximum scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Printing | Mono printing |
| Manufacturer warranty | One-year Bench/Depot Repair warranty. Warranty and support options vary by product, country and local legal requirements. Contact your Contractual Vendor or go to https://hp.com/support to learn about HP award winning service and support options in your region. Optional and not included upon purchasing a printer. Up to 3-year warranty available upon product registration within 60 days of purchase. Coverage is subject to HP’s warranty terms and conditions, including limitations, exclusions, and regional availability. Register at https://h41201.www4.hp.com/WMCF.Web/landing/promotion/14227/?nogeo=1 |