HP EliteBook 8 G1a Next Gen AI Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 350 Laptop 33.8 cm (13.3") WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
- Brand
- HP
- Product Family
- EliteBook 8
- Product code
- A27A3EA
- SKU
- 88BB99YI8DEN9
- AMD Ryzen™ AI 7 350 (up to 5.0 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 33.8 cm (13.3") diagonal WUXGA display
- AMD Radeon™ 860M Graphics
- 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard), 512 GB PCIe Gen4 NVMe™ TLC SED SSD
HP EliteBook 8 G1a Next Gen AI Wolf Pro Security Edition. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ AI 7, Processor model: 350, Processor frequency: 2 GHz. Display diagonal: 33.8 cm (13.3"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 860M. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver
Optimize work for today's innovators with next-gen AI
Packed with next-gen AI features designed to enhance productivity, collaboration, and security, the HP EliteBook 8 G1a 13 inch Next Gen AI PC delivers exceptional performance for demanding AI workloads[3] that will make you more efficient and effective at work.
Description
Commanding AMD processor
Take on your work with the latest efficient and reliable AMD processor that provides a highly responsive experience with connected modern standby.[2]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[6]
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[4]
Keep visual hackers in the dark
Instantly block prying eyes’ ability to view your screen with HP Sure View Reflect that produces a copper reflective finish when the screen is viewed from the side making it appear unreadable.[7]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[9]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[10]
Protect identities with HP Multi-Factor Authenticate Gen3
Keep your network and VPN safe from unauthorized access by requiring up to three factors of authentication for log-in—including fingerprint sensor and IR camera facial recognition—with policies hardened at the silicon level.
Collaboration through the NPU
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[11]
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[8]
Commanding AMD processor
Develop innovative ideas with the lightning-fast AMD Ryzen™ processor with an up to 50 TOPS NPU.[2,3]
Long battery life
Get more done in between charges with battery life that is efficiently managed by next-gen AI.[3]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[5]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China, Mexico |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor model | 350 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 66 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Memory data transfer rate | 7500 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| Self-Encrypting Drive (SED) | Yes |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 860M |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Trial software | HP Wolf Pro Security Edition |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251812064 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 50% post-consumer recycled plastic; 50% ocean-bound plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Weight & dimensions | |
| Width | 301.8 mm |
| Depth | 214.9 mm |
| Height (front) | 1.17 cm |
| Height (rear) | 1.55 cm |
| Weight | 1.29 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |