HP EliteBoard G1a Next Gen AI PC 340 24 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro
- Brand
- HP
- Product code
- D76G4ET#ABU
- SKU
- XNO3SIBMW24BG
- EAN/GTIN
- 821844252956
- AMD Ryzen™ AI 5 PRO 340 (up to 4.8 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
- Windows 11 Pro
- AMD Radeon™ 840M Graphics
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
HP EliteBoard G1a Next Gen AI PC. Processor model: 340. Internal memory: 24 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5600 MHz. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 840M. Wi-Fi. Operating system installed: Windows 11 Pro. Weight: 670 g
Desktop-grade power. Keyboard-sized freedom
The EliteBoard G1a AI PC delivers the AI performance of a desktop PC that adapts to how you work — packed into an ultralight, ultra-serviceable keyboard. The AMD Ryzen processor[2] provides up to 50 TOPS NPU[3] of local AI on a device you can connect to any monitor[4] with a single cable, extending productivity beyond one desk.
Description
Minimalism that maximizes your workflow
An incognito desktop AI PC with dual mics and speakers all built into a sleek keyboard designed to simplify your setup without clutter and tangled wires.
Protection that starts before the threat
HP Wolf Security for Business[5] detects and self-heals BIOS attacks and provides future-ready protection against quantum computing attacks.
Adaptable AI that works like you do
Take on demanding workloads with up to 50 TOPS[3] of local AI to analyze, create, and optimize with an optional built-in battery for seamless flexibility.[7]
Help protect our shared future
Future forward craftsmanship made with 70% recycled plastics[8] in the enclosure and easily serviceable components all in 100% recyclable packaging.[10]
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 340 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Antenna type | 2x2 |
| Design | |
| Colour name | Eclipse gray |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844252956 |
| HP segment | Business |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 358.1 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Height | 358.1 mm |
| Weight | 670 g |
| Packaging data | |
| Package width | 408 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 1.48 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Input device model | HP 675M Bluetooth Wireless Mouse |
| Battery | |
| Battery capacity | 32 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Technical details | |
| Box contents | Canvas cover sleeve (optional); Built-in USB Type-C cable; Detachable USB Type-C cable |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |