EPOS CHG 4N microphone charging stand - + AC power adapter
506800 - 4044155206258
EPOS CHG 4N microphone charging stand - + AC power adapter
- Brand
- SENNHEISER PROFESSIONAL
- Product code
- 506800
- SKU
- 3Y9WFVHW6HN67
- EAN/GTIN
- 4044155206258
- Microphone charging stand + AC power adapter
- 4 A
- 4 output connectors
- Europe
- Weight: 1.74 KG
- Seamless network integration
- 4 individual charging bays
- Battery status indication for each bay
- Full remote control
€622.22
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
The CHG 4N is a network enabled charger featuring four individual charging bays. These can either be used for the SL Bodypack DW or the SL Handheld DW. Each bay is combined with 4 LEDs to indicate the corresponding battery status of the mobile device.
The flexible network interface provides IPv4 and IPv6 compatibility for seamless integration. All settings and status information can be monitored and remote controlled with the Sennheiser Control Cockpit.
Description
Efficient charging The CHG 4N microphone charging stand is designed with efficiency in mind, featuring a 5 V output that ensures your microphone is charged quickly and ready to use whenever you need it. Convenient indicators Equipped with 4 LED indicators, this charging stand offers a clear visual cue of your microphone's charging status, making it easy to monitor the progress and plan your usage accordingly.| General | |
|---|---|
| Height | 10.2 cm |
| Depth | 10 cm |
| Localisation | Europe |
| Designed For | Microphone |
| Width | 27 cm |
| Product Type | Microphone charging stand + AC power adapter |
| Power Device | |
| Voltage Provided | 5 V |
| AC Power Adapter Included | Yes |
| Max Electric Current | 4 A |
| Features | 4 LED indicators |
| Output connectors | Total 4 |