Crucial Pro - Overclocking Edition - DDR5 - module - 16 GB - DIMM 288-pin - 6400 MHz / PC5-51200 - unbuffered
CP16G64C38U5W - 649528944948
Crucial Pro - Overclocking Edition - DDR5 - module - 16 GB - DIMM 288-pin - 6400 MHz / PC5-51200 - unbuffered
- Brand
- CRUCIAL DRAM
- Product code
- CP16G64C38U5W
- SKU
- OL7FDJ4XA235M
- EAN/GTIN
- 649528944948
- Overclocking Edition
- DDR5
- module
- 16 GB
- DIMM 288-pin
- 6400 MHz / PC5-51200
- CL38
- 1.35 V
- unbuffered
- non-ECC
- white
- Weight: 0.06 KG
- Unbuffered DRAM for straightforward installation and upgrades
- Compatible with a wide range of computing systems
Product Info
Push performance to the next level with the blazing speed and massive bandwidth of Crucial DDR5 Pro OC Gaming Memory. With support for next-gen multi-core CPUs and the "sweet spot" speed of 6,400MT/s, gaming memory harnesses the power of low latency so you can beat the clock and focus on outplaying your opponent instead of worrying about performance bottlenecks. This powerful, flexible memory supports next-gen multi-core CPUs and stable overclocking10 with Intel XMP 3.0 and AMD EXPO. Available in black or white in a 16GB density with a unique, origami-inspired aluminum heat spreader for a winning aesthetic. Unlock a new world of gaming performance with Crucial DDR5 Pro Gaming Memory.
Description
Efficient unbuffered design The unbuffered design of the Crucial Pro RAM allows for faster access speeds and lower latency, contributing to a more responsive computing experience. Generic upgrade type This generic upgrade type provides flexibility for users looking to enhance system performance without the need for specialized configurations.| General | |
|---|---|
| Weight | 33 g |
| Depth | 8 mm |
| Capacity | 16 GB |
| Upgrade Type | Generic |
| Height | 34.8 mm |
| Width | 136.5 mm |
| Memory | |
| Voltage | 1.35 V |
| Data Integrity Check | Non-ECC |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Type | DRAM memory module |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Speed | 6400 MHz (PC5-51200) |
| Latency Timings | CL38 (38-40-40-84) |
| Features | AMD extended profiles for overclocking (EXPO), Intel Extreme Memory Profiles (XMP 3.0), aluminium heat spreader, unbuffered |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 438.2 mm x 57.2 mm x 374.7 mm / 2.17 kg |
| Miscellaneous | |
| Colour Category | White |