Cisco Catalyst 9124AXI - radio access point - Bluetooth, Wi-Fi 6
C9124AXI-E - 889728343404
Cisco Catalyst 9124AXI - radio access point - Bluetooth, Wi-Fi 6
- Brand
- Cisco
- Product code
- C9124AXI-E
- SKU
- N0IXL56SWQFWE
- EAN/GTIN
- 889728343404
- Radio access point
- Bluetooth, Wi-Fi 6
- 2.4 GHz, 5 GHz
- Weight: 4.04 KG
- Ruggedized design for outdoor use with IP66 and IP67 ratings
- Supports a wide range of encryption algorithms for enhanced security
- Wi-Fi 6 compatibility for improved efficiency and connectivity
- UPOE support for simplified installation and power management
- IoT-ready with Bluetooth Low Energy (LE) for smart device integration
€2281.11
(Inc. VAT)
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
The Cisco Catalyst 9124AX Series outdoor access points are next-generation Wi-Fi 6 access points encased in a rugged and robust design that service providers and enterprises can easily deploy.
Description
Rugged outdoor design Designed to withstand harsh environmental conditions, the Cisco Catalyst 9124AXI features a ruggedized design that is both IP66 and IP67 rated, ensuring protection against dust, water, and extreme temperatures ranging from -40°C to 65°C. Advanced security Equipped with a comprehensive suite of encryption algorithms including AES, WPA3, and WPA3-Enterprise, the Cisco Catalyst 9124AXI ensures high-level security for network communications, safeguarding against unauthorized access and threats. Seamless connectivity With support for the IEEE 802. 11ax standard, also known as Wi-Fi 6, the device offers enhanced data rates, improved efficiency, and reduced latency for both 2. 4 GHz and 5 GHz bands, facilitating seamless wireless connectivity for a wide range of devices. Efficient power management The Cisco Catalyst 9124AXI supports UPOE, allowing the device to receive power and data through a single Ethernet cable, simplifying installation and reducing cable clutter while ensuring efficient power management. IoT ready Featuring Bluetooth Low Energy (LE) technology, the device is IoT-compatible, enabling easy integration with a wide array of IoT devices for enhanced connectivity and data collection in smart environments.| General | |
|---|---|
| Weight | 2.9 kg |
| Height | 8.1 cm |
| Width | 25.9 cm |
| Device Type | Radio access point |
| Depth | 23.3 cm |
| Ruggedized Design | Outdoor |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x 1/2.5GBase-T - RJ-451 x 1000Base-X - SFP1 x 1000Base-T - RJ-451 x management - RJ-45 |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - advance hardware replacement - lifetime - response time: 10 days |
| Networking | |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Status Indicators | Status |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Line Coding Format | OFDMA |
| Spread Spectrum Method | OFDMA |
| Authentication Method | MS-CHAP v.2, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST, EAP-TLS, EAP-TTLS |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n (draft 2.0), IEEE 802.11ac, Bluetooth 5.0, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Features | DFS support, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, Maximum Ratio Combining (MRC), Wireless Intrusion Prevention System (WIPS), 802.1x authentication, cyclic shift diversity (CSD), beamforming technology, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, 4x4 MU-MIMO technology, secure boot, Target Wait Time (TWT), image signing, Cisco Trust Anchor module, BSS Coloring, 4K/8K UHD video streaming |
| Encryption Algorithm | AES, TLS, PEAP, TTLS, TKIP, WPA, WPA2, EAP-SIM, WPA3, WPA3-Enterprise, EAP-FAST, EAP-TLS, EAP-TTLS, EAP-GTC |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n (draft 2.0), IEEE 802.11k, IEEE 802.3at, IEEE 802.15.4, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11r, IEEE 802.11u, IEEE 802.11v, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11ax, IEEE 802.15.1, Wi-Fi CERTIFIED 6 |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | EN55024, AS/NZS 60950-1, RSS-102, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC CFR47 Part 15 B, IP67, IP66, SRRC, CNS 13438, IEC 60950-22, EN 60950-22, UL 60950-22, CISPR 24:2010, IEC 60529, LP0002, RSS-247, KN32, AS/NZS CISPR 32 Class B, EN 62368-1, IEC 62368-1, NEMA 250-2008, EN 60068-2-5, FCC Subpart C 15.247, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1, EN 300 328 V2.1.1, UL 62368-1, TCVN 7317, ICES-003:2016 issue 6 Class B, VCCI-CISPR 32:2016, ETSI EN 301 489-17 V3.1.1 (2017-02), AS/NZS 2772, CISPR 32:2015, ARPANSA, CAN/CSA C22.2 No. 60950-22, EN 55035:2017, KN 61000-3-2, KN 61000-3-3, KN 489-1, KN 489-17, RSP-100, RSS-GEN, KN35:2015, EN 301 893 V2.1.1, FCC Subpart C 15.407, AS/NZS 4268:2017, EN 50385:2017, AS/NZS 62368.1, QCVN 118:2018, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, EN 61000-3-2:2019, 47 CFR Part 1.1310, 47 CFR Part 2.1091, QCVN 112:2017, Japan Std. 33a, Japan Std. 66, Japan Std. 71, QCVN 18:2014, ETSI EN 301 489-1 V2.2.3 (2019-11), EN 55032:2015/A11:2020, EN 61000-3-3:2013+A1:2019, MIL-STD-810G 514.4 |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | UPOE |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | CAPWAP Software Image |
| Environmental Parameters | |
| Max Operating Temperature | 65 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Humidity Range Operating | 0 - 100% |
| Aerial | |
| Antenna | Internal |
| Directivity | Omni-directional |
| Internet of Things (IoT) | |
| Internet of Things (IoT) Compatible | Yes |
| Communications Technology | Bluetooth Low Energy (LE) |