Cisco Catalyst 9120AXE - radio access point - 802.15.4, Bluetooth, Wi-Fi 6
C9120AXE-E-RF - 889728358927
Cisco Catalyst 9120AXE - radio access point - 802.15.4, Bluetooth, Wi-Fi 6
- Brand
- TP-Link
- Product code
- C9120AXE-E-RF
- SKU
- NCW1BQGPDND1V
- EAN/GTIN
- 889728358927
- Radio access point
- 802.15.4, Bluetooth, Wi-Fi 6
- 2.4 GHz, 5 GHz
- remanufactured
- Weight: 2.60 KG
- Wi-Fi 6 certifiable
- OFDMA and MU-MIMO
- Multigigabit support
- Internal, external antenna and also external antenna for professional installations
€1400.23
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
The Cisco Catalyst 9120 Series Access Points are resilient, secure, and intelligent. The Catalyst 9120 provides integrated security, resiliency and operational flexibility as well as increased network intelligence.
The Catalyst 9120 scales to the growing demands of IoT while fully supporting the latest innovations and modern technologies. Not only that, but the Catalyst 9120 is the leaders in performance, security and analytics.
These access points are the first step in updating your network and are able to take better advantage of all of the features and benefits that Wi-Fi 6 provides.
Description
MU-MIMO technology Supporting four spatial streams, MU-MIMO enables access points to split spatial streams between client devices, to maximize throughput. Target wake time The power savings mode called Target Wake Time (TWT) allows the client to stay asleep and to wake up only at prescheduled (target) times to exchange data with the access point. This offers significant energy savings for battery-operated devices. Intelligent Capture Intelligent Capture probes the network and provides Cisco DNA Center with deep analysis. The software can track over 240 anomalies and instantaneously review all packets on demand, emulating the onsite network administrator. Intelligent Capture allows for more informed decisions on your wireless networks.| General | |
|---|---|
| Width | 21.6 cm |
| Depth | 21.6 cm |
| Height | 5.1 cm |
| Weight | 1.36 kg |
| Device Type | Radio access point |
| Ruggedized Design | Indoor |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x 1/2.5GBase-T - RJ-451 x management - RJ-451 x USB 2.04 x aerial |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - lifetime |
| Networking | |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Status Indicators | Status |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Line Coding Format | OFDMA |
| Remote Management Protocol | NETCONF, RESTCONF |
| Network / Transport Protocol | IPSec, IPv6 |
| Encryption Algorithm | AES, TLS, PEAP, TTLS, WPA, WPA2, FIPS, EAP-SIM, EAP-FAST |
| Authentication Method | MS-CHAP v.2, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST, EAP-SIM |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.11d, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.11ac Wave 2, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6 |
| Features | DFS support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Maximum Ratio Combining (MRC), Wireless Intrusion Prevention System (WIPS), Cisco VideoStream technology, radio resource management (RRM), cyclic shift diversity (CSD), beamforming technology, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, Pre-Shared Key (PSK), Dynamic Frequency Selection (DFS), Dynamic QoS, guest access, secure boot, 4x4:4 MU-MIMO technology, Target Wait Time (TWT), image signing, Cisco Trust Anchor module |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2, Bluetooth 5.0, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Miscellaneous | |
| Pricing Type | Remanufactured |
| Compliant Standards | CISPR 24, EN 61000-3-2, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, RSS-102, UL 2043, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 4268, FCC CFR47 Part 15 C, FCC CFR47 Part 15 B, VCCI V-3, EN 62209-1, SRRC, EN 300 328, CNS 13438, EN 50385, EN 62209-2, EN 60601-1-1, EN 301 489-1, LP0002, RSS-247, KN32, AS/NZS CISPR 32 Class B, USGv6, TCVN 7189, EN 301 893, CISPR 32, EN 55032, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, EN 55035, EMI Class B, EN 301 489-17, AS/NZS 2772, ARPANSA, KN 61000-3-2, KN 61000-3-3, KN 489-1, QCVN, KN 489-17, RSP-100, RSS-GEN |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | UPOE |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | CAPWAP Software Image |
| Environmental Parameters | |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Processor / Memory / Storage | |
| RAM | 2 GB |
| Flash Memory | 1 GB |
| Aerial | |
| Antenna | External detachable |
| Internet of Things (IoT) | |
| Internet of Things (IoT) Compatible | Yes |
| Communications Technology | Bluetooth Low Energy (LE) |