Cisco Catalyst 9105AXI - radio access point - Bluetooth, Wi-Fi 6
C9105AXI-E - 889728329149
Cisco Catalyst 9105AXI - radio access point - Bluetooth, Wi-Fi 6
- Brand
- Cisco
- Product code
- C9105AXI-E
- SKU
- 0JGK7WUMLC53W
- EAN/GTIN
- 889728329149
- Radio access point
- Bluetooth, Wi-Fi 6
- 2.4 GHz, 5 GHz
- Weight: 0.72 KG
- Supports Wi-Fi 6 technology for faster speeds and increased user capacity
- Robust security features including AES, WPA3, and secure boot to protect network integrity
- 2x2 MU-MIMO and beamforming technology for enhanced signal quality and coverage
- Operates in both 2.4 GHz and 5 GHz bands for flexible deployment options
- Compliant with numerous standards, ensuring broad interoperability and reliability
€381.37
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
The most versatile Cisco Catalyst 9105 Access Points goes beyond the Wi-Fi 6 (802.11ax) standard, offers high-density and resiliency, as well as network intelligence and IOT Application hosting. It comes with ceiling mount for remote workers, branch offices and small to medium-size deployments, and wall mount for hospitality, residence halls and other multi-dwelling units.
Description
PEACE OF MIND 90-day software and limited lifetime hardware warranty COMPACT AND POWERFUL 2x2 MU-MIMO Wi-Fi 6, up to 1. 49 Gbps data rate, optimised power consumption IOT-READY Embedded IoT radios enabling BLE 5. 0 and Zigbee, custom IoT app hosting with Docker-style containers DEPLOYMENT OPTIONS Two form factors to choose from. Ceiling mount for best coverage (C9105AXI) and wall mount for ease of installation and expanding wired connections (C9105AXW)| General | |
|---|---|
| Height | 3 cm |
| Width | 15 cm |
| Depth | 15 cm |
| Device Type | Radio access point |
| Ruggedized Design | Indoor |
| Weight | 329.5 g |
| Localisation | Belgium, Jordan, Lebanon, Oman, Qatar, Saudi Arabia, United Arab Emirates, Albania, Bulgaria, Cameroon, Czech Republic, Estonia, Lithuania, Mongolia, Iceland, Romania, Sri Lanka, Luxembourg, Hungary, Cyprus, Iraq, Kenya, Nigeria, Uganda, Tanzania, Trinidad, Jamaica, Algeria, Gabon, Liechtenstein, Gibraltar, Malta, Morocco, Monaco, Croatia, Macedonia, Slovakia, Slovenia, Latvia, Libya, Burundi, Namibia, Mauritius, Austria, Denmark, Finland, France, Germany, Italy, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland, United Kingdom, Greece, Turkey, Ireland, Bahamas, Serbia, Montenegro, Bosnia and Herzegovina |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T - RJ-451 x management - RJ-45 |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - advance hardware replacement - lifetime - response time: 10 days |
| Networking | |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Status Indicators | Status |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Line Coding Format | OFDMA |
| Spread Spectrum Method | OFDMA |
| Authentication Method | MS-CHAP v.2, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST, EAP-SIM |
| Features | DFS support, Maximum Ratio Combining (MRC), 802.1x authentication, cyclic shift diversity (CSD), beamforming technology, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, 2x2 MU-MIMO technology, secure boot, Target Wait Time (TWT), image signing, Cisco Trust Anchor module, BSS Coloring |
| Encryption Algorithm | AES, TLS, PEAP, TTLS, WPA2, EAP-SIM, WPA3, EAP-FAST, EAP-TLS, EAP-TTLS |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6 |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, Bluetooth 5.0, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Ceiling grid clip, mounting bracket |
| Compliant Standards | CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, RSS-102, UL 2043, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 4268, FCC CFR47 Part 15 C, FCC CFR47 Part 15 B, EN 62209-1, SRRC, EN 50385, EN 62209-2, LP0002, RSS-247, KN32, KN35, AS/NZS CISPR 32 Class B, EN 62368-1, IEC 62368-1, CISPR 32, EN 55032, EN 61000-6-1:2007, EN 60601-1-2:2015, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, EN 300 328 V2.1.1, ICES-003:2016 issue 6 Class B, EN 301 489-1 V2.1.1, VCCI-CISPR 32:2016, CNS, AS/NZS 2772, EN 301 489-17 V3.1.1, ARPANSA, EN 55035:2017, KN 61000-3-2, KN 61000-3-3, KN 489-1, QCVN, KN 489-17, RSP-100, RSS-GEN, EN 301 893 V2.1.1, QCVN 118:2018, 47 CFR Part 1.1310, 47 CFR Part 2.1091, UL/CUL 62368-1, QCVN 112:2017, Japan Std. 33a, Japan Std. 66, Japan Std. 71 |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | CAPWAP Software Image |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Aerial | |
| Antenna | Internal |
| Directivity | Omni-directional |
| Internet of Things (IoT) | |
| Communications Technology | Bluetooth Low Energy (LE) |