C2G USB-C/USB-Micro B M/F
28869 - 757120888697
C2G USB 2.0 USB Type C to USB Micro B Adapter M/F - USB C to Phone Black - USB adapter - Micro-USB Type B (F) to 24 pin USB-C (M) - USB 2.0 - molded - black
- Brand
- C2G
- Product code
- 28869
- SKU
- 7RDGESJOA1RQI
- EAN/GTIN
- 757120888697
- Adapt a USB 2.0 USB-A to USB-Micro B cable to connect the USB-C port of a smartphone, tablet or other mobile device to a USB-A port
- Designed to support USB 2.0 communication and features
- Backwards compatible with USB 2.0 and USB 1.1 devices
- Colour-coded white and labelled to designate USB 2.0 feature support
Product Info
This USB 2.0 USB-C to USB-Micro B adapter is the perfect solution for adapting an existing USB 2.0 USB-A to USB-Micro B cable for connecting the USB Type-C port of a Chromebook, laptop, smartphone or tablet to a USB-A port on a computer or other device for USB 2.0 communication, including high-speed data transfer and fast charging. The colour-coded USB Type-C connector allows this cable to be easily identified as a USB 2.0 cable and differentiated from other cables which may support a different feature set. With its robust design, the USB-C connector can be plugged in and un-plugged up to 10,000 times; six times more than a standard USB A Connector. Additionally, the USB-C connector is user-friendly and has a symmetrical design which is identical on both sides, which means it does not matter if you plug it in upside-down or right-side-up - it will plug in the first time, every time, whilst preventing damage to the connector port. This cable supports a data rate up to 480Mbps for data transfer and sync with 5 volts and 1 amp of power for device operation and charging. Note: This cable is designed to supports USB 2.0 communication and features and is not able to support USB 3.1 Gen 2 communication and features.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | Micro USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 1000 mA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6 g |
| Technical details | |
| Type | USB 2.0 |