Broadcom HBA 9500-8e Tri-Mode - storage controller - SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s / PCIe 4.0 (NVMe) - PCIe 4.0 x8
05-50075-01 - 830343007523
Broadcom HBA 9500-8e Tri-Mode - storage controller - SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s / PCIe 4.0 (NVMe) - PCIe 4.0 x8
- Brand
- Broadcom
- Product code
- 05-50075-01
- SKU
- C6GW557RGPTPQ
- EAN/GTIN
- 830343007523
- Storage controller
- 8 Channel
- SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s / PCIe 4.0 (NVMe)
- PCIe 4.0 x8
- Weight: 0.22 KG
- Connects up to 1024 SAS/SATA devices or 32 NVMe devices
- Provides maximum connectivity and performance for high-end servers and applications
- Support critical applications with the bandwidth of PCIe 4.0 connectivity
- Universal Bay Management (UBM) Ready
€614.04
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
The 9500-8e Tri-Mode, PCIe Gen 4.0 HBA with eight external ports is ideal for increased connectivity and maximum performance for enterprise data center flexibility. The HBA features the SAS3808 x8, Gen 4.0 I/O Controller (IOC), making it part of the industry's first HBA family to offer both PCIe Gen 4.0 host and storage interfaces.
With increased bandwidth and IOPS performance compared to previous generations, the 9500-8e adapter delivers the performance and scalability needed by critical applications.
Description
Robust connectivity Equipped with 36-pin 4x Mini SAS HD (SFF-8644) connectors, the Broadcom HBA 9500-8e Tri-Mode storage controller ensures reliable and high-speed connectivity for SATA 6 Gb/s, SAS 12 Gb/s, and PCIe 4. 0 (NVMe) interfaces, accommodating a diverse range of storage requirements. High durability With an impressive MTBF (Mean Time Between Failures) of 5,000,000 hours, this storage controller is built to last, ensuring sustained performance and reliability for critical storage operations. Efficient power usage Operating with a power consumption of just 6. 12 watts, the HBA 9500-8e Tri-Mode storage controller is designed for energy efficiency, reducing operational costs without compromising on performance.| General | |
|---|---|
| Device Type | Storage controller - plug-in card |
| Host Bus | PCIe 4.0 x8 |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s / PCIe 4.0 (NVMe) - 36 pin 4x Mini SAS HD (SFF-8644) (external) |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 yearsTechnical support - 3 years |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Low-profile bracket |
| MTBF | 5,000,000 hours |
| Features | Tri-Mode SerDes technology |
| Compliant Standards | FCC CFR47 Part 15 B, FCC Class B certified, CNS 13438, ICES-003 Class B, VCCI V-3, AS/NZS CISPR 22, EN55022, EN55024, EN 60950, IEC 60950, UL 60950, WEEE, RoHS |
| Power | |
| Power Consumption Operational | 6.12 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Required | FreeBSD, Red Hat Linux, SuSe Linux, Microsoft Windows, Debian Linux, CentOS, Ubuntu, VMware ESXi, Oracle Enterprise Linux, Linux Fedora, VMware vSphere (ESXi), Citrix XenServer |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Humidity Range Operating | 5 - 90% (non-condensing) |
| Storage Controller | |
| Channel Qty | 8 |
| Max Storage Devices Qty | 1024 |
| Supported Devices | Hard drive, solid state drive |
| Interface | SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s / PCIe 4.0 (NVMe) |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 6.89 cm |
| Depth | 16.765 cm |