ATEN CN800-AT KVM switch
CN800-AT - 4710469349812
ATEN USB VGA KVM over IP Mini
- Brand
- Hewlett Packard Enterprise
- Product code
- CN800-AT
- SKU
- ONUN773RX2B0B
- EAN/GTIN
- 4710469349812
- High video resolution – up to 1920x1200 @ 60 Hz
- Hook design for space-saving and organized workstation
- BIOS level access with fully control
- Bus-powered
Product Info
USB VGA KVM over IP Mini
ATEN USB VGA KVM over IP Mini. Keyboard port type: USB, Mouse port type: USB. Maximum resolution: 1920 x 1200 pixels. Product colour: Black, Purple, Housing material: Plastic. Power source: DC, Power consumption (typical): 3.47 W. Width: 56.6 mm, Depth: 93.2 mm, Height: 24.4 mm
The ATEN CN800 offers superior video quality with HD resolutions up to 1920 x 1200 @ 60 Hz, facilitating easier KVM access. The CN800 USB VGA KVM over IP Mini provides "over-IP" access control for conventional KVM switches lacking built-in over-IP functionality. It enables system operators to monitor and access computers remotely using Windows and Java-based application programs. The CN800 connects to an intranet, either LAN or WAN simply by using an industry-standard Cat 5e/6 cable and to a target computer or server. WinClient and JavaClient are available for remote access, enabling IP connection and login from anywhere over the internet.
The ATEN CN800 uses the standard TCP/IP protocols for communication. It allows the connected server or computer to be accessed from any computer over the internet – whether that computer is located down the hall, in other areas of the country, or branch offices in other parts of the world. The CN800 provides a fast, reliable, and cost-effective way to remotely access and manage widely distributed multiple computer installations.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Design | |
| Product colour | Black, Purple |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | DC |
| Power consumption (typical) | 3.47 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 56.6 mm |
| Depth | 93.2 mm |
| Height | 24.4 mm |
| Weight | 170 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84718000 |
| Country of origin | Taiwan |