ASUS Dual GeForce RTX 5060 Ti EVO OC Edition
ASUS Dual GeForce RTX 5060 Ti EVO OC Edition NVIDIA 16 GB GDDR7
- Brand
- Asus
- Product Family
- Dual
- Product code
- 90YV0NQ0-M0NB00 - BULK CARTON
- SKU
- W0A1ET27836XA
- EAN/GTIN
- 4711636296519
- NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB GDDR7
- 7680 x 4320 pixels 128 bit 28 Gbit/s PCI Express 5.0
- HDMI ports quantity: 1 DisplayPorts quantity: 3
- OpenGL version: 4.6
- 1x 8-pin
€627.73
(Inc. VAT)
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual GeForce RTX 5060 Ti EVO OC Edition. Graphics processor family: NVIDIA, Graphics processor: GeForce RTX 5060 Ti. Discrete graphics card memory: 16 GB, Graphics card memory type: GDDR7, Memory bus: 128 bit. Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels. OpenGL version: 4.6. Interface type: PCI Express 5.0. Cooling type: Active, Number of fans: 2 fan(s)
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 Ti EVO combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.1-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
| Processor | |
|---|---|
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 4608 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Processor boost clock speed | 2602 MHz |
| Processor frequency (OC mode) | 2632 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 128 bit |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| Performance | |
| TV tuner integrated | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Dual Link DVI | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NPU performance up to | 759 TOPs |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Number of slots | 2.1 |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Weight & dimensions | |
| Length | 225 mm |
| Depth | 42 mm |
| Height | 120 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |