ASUS Chromebook Plus Enterprise CB54 CB5403CMA-QM0442
ASUS Chromebook Plus Enterprise CB54 CB5403CMA-QM0442 Intel Core Ultra 7 155U 35.6 cm (14") WQXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) ChromeOS Silver
- Brand
- Asus
- Product Family
- Chromebook
- Product series
- Plus Enterprise CB54
- Product code
- CB5403CMA-QM0442
- SKU
- Q864T6E2GMMM3
- EAN/GTIN
- 4711387850480
- ChromeOS
- Intel Core Ultra 7 155U (12MB Cache)
- 35.6 cm (14") WQXGA 2560 x 1600
- 16GB LPDDR5x-SDRAM & 512GB SSD
€1198.27
(Inc. VAT)
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
Elevate your competitive edge with AI
ASUS Chromebook Plus Enterprise CB54 CB5403CMA-QM0442. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 155U. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WQXGA, Display resolution: 2560 x 1600 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Silver. Weight: 1.3 kg
Elevate your competitive edge with AI
ASUS ExpertBook CX54 Chromebook Plus Enterprise is exquisitely engineered to elevate your competitive edge. With 2x the power, speed, memory and storage of other devices1, and a high-definition camera and display, your people are empowered to do their best work. Built-in video call control tools automatically enhance clarity and lighting, cancel noise, and blur background. Powered by the latest Intel® Core Ultra 7 processor, ChromeOS, and new features, ASUS ExpertBook CX54 Chromebook Plus Enterprise drives your workforce, unleash your organization’s creativity, and enable offline work from anywhere — ready for business success in style.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Fog Silver |
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Work |
| Certified refurbished | No |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WQXGA |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor model | 155U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.7 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.2 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | No |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 63 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 222.8 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |