ASUS Chromebook CB1505CTA-S70319
ASUS Chromebook CB1505CTA-S70319 Intel® N N50 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 128 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS Grey
- Brand
- Asus
- Product Family
- Chromebook
- Product series
- CX15
- Product code
- CB1505CTA-S70319
- SKU
- O1TZOVYBJ5KFZ
- ChromeOS
- Intel N N50 (6MB Cache)
- 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080
- 8GB LPDDR5-SDRAM & 128GB eMMC
€367.35
(Inc. VAT)
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
Your Stylish Essential
ASUS Chromebook CB1505CTA-S70319. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® N, Processor model: N50. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: LPDDR5-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Grey. Weight: 1.6 kg
Your Stylish Essential
Take a closer look at the ASUS Chromebook CX15, a helpful Chromebook that is always ready for work or play. Multitask effortlessly with ample screen space to stay organized. It’s speedy and secure, suitable for all your daily tasks, and perfect for entertainment. Pick one of the four stylish colors and let this everyday marvel level up your lifestyle.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pure Grey |
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Display back cover material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Certified refurbished | No |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® N |
| Processor model | N50 |
| Processor cores | 2 |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | No |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 128 GB |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Repairability index | 8.5 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 35 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.5 mm |
| Depth | 232.2 mm |
| Height | 20.1 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |