Samsung HG32CF800EUXXU TV
HG32CF800EUXXU - 8806095833217
Samsung HG32CF800EUXXU TV 81.3 cm (32") Full HD Smart TV Wi-Fi Black
Brand
Samsung
Product code
HG32CF800EUXXU
SKU
QDJBBJYJRAUMB
EAN/GTIN
  • Compact QLED
  • Headphone ID
  • Multi-code Remote
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
32'', 1920 x 1080, QLED, Full HD, 16:9, 60 Hz, Mega Contrast, 178°/178°, HDR, HLG, DCI-P3, 100%, HbbTV, DVB-T2CS2, OSD, 20 W RMS, Dolby MS12, 27.4/80 W, 220-240 V, 50-60 Hz, 27/51 kWh, F/G, Wi-Fi 5, VESA 100 x 100, Wall mounted, VNB, Teletext, Samsung Contrast Enhancer, Noise reduction, Plug and Play, 1 x HDMI, 2 x USB-A, 1 x LAN, CI+ 1.4, 1 x RF In, Anynet+, Black, 723 x 477 x 154 mm, 5.4 kg
Samsung HG32CF800EUXXU. Display diagonal: 81.3 cm (32"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: QLED, Screen shape: Flat, LED backlighting type: QLED Pro. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Compact QLED, tailored for diverse environments
A billion shades of colour with Quantum Dot
100% Colour Volume with Quantum Dot
Elevate customer satisfaction with extended adaptability
Headphone ID / Multi-Code Remote
Effortless streaming without worries
Uncover hospitality insights with an integrated cloud platform
LYNK Cloud
Display
Display diagonal 81.3 cm (32")
HD type Full HD
Display technology QLED
LED backlight Yes
LED backlighting type QLED Pro
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Native refresh rate 60 Hz
Display refresh rates supported 60 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Colour gamut standard DCI-P3
Peak luminance ratio 100%
Smart TV
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version DVB-T2CS2
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 channels
Audio decoders Dolby MS12
Network
Wi-Fi Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Design
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 100 x 100 mm
Bezel type VNB (Very Narrow Bezel)
Stand type Legs stand
Performance
High Dynamic Range (HDR) technology Hybrid Log-Gamma (HLG)
Teletext function Yes
Teletext standards TTX
Subtitles function Yes
Ambient mode Yes
Eco sensor Yes
Picture processing technology Samsung Contrast Enhancer
Noise reduction Yes
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Plug and Play Yes
Parental control Yes
USB cloning Yes
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 2
Audio (L/R) out 1
Headphone outputs 1
RF ports quantity 1
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
Common interface Plus (CI+) version 1.4
HDMI ports quantity 1
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Management features
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
On Screen Display (OSD) Yes
Number of OSD languages 28
Auto power off Yes
Sleep timer Yes
On/Off timer Yes
Power
Power consumption (typical) 27.4 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (max) 80 W
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 27 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 51 kWh
AC input voltage 220-240 V
AC input frequency 56/60 Hz
Energy saving mode Yes
Energy efficiency scale A to G
Weight & dimensions
Width (with stand) 723 mm
Depth (with stand) 154 mm
Height (with stand) 477 mm
Weight (with stand) 5.4 kg
Width (without stand) 723 mm
Depth (without stand) 29 mm
Height (without stand) 425 mm
Weight (without stand) 5.3 kg
Packaging data
Quick installation guide Yes
Package width 811 mm
Package depth 120 mm
Package height 530 mm