ASUS Vivobook 16 M1605YA-MB601W
M1605YA-MB601W - 4711636109673
ASUS Vivobook 16 M1605YA-MB601W AMD Ryzen™ 5 7430U Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Silver
- Brand
- Asus
- Product Family
- Vivobook
- Product series
- 16
- Product code
- M1605YA-MB601W
- SKU
- A84XGTEE7ZLMF
- EAN/GTIN
- 4711636109673
- Windows 11 Home
- AMD Ryzen 5 7430U Processor
- 16 GB DDR4 memory
- 512 GB PCIe 3.0 SSD storage
- Treated with ASUS Antibacterial Guard Plus
- ASUS webcam shield for instant privacy
- 180° lay-flat hinge for diverse usage
- Stringently tested to US Military-grade durability
Product Info
AMD Ryzen 5 7430U (16MB Cache, 2.3GHz), 16GB DDR4-SDRAM, 512GB SSD, 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200 IPS-Level, AMD Radeon Graphics, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS Vivobook 16 M1605YA-MB601W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor model: 7430U, Processor frequency: 2.3 GHz. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon Graphics. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Silver
Brighten your vision
Everything is smoother with the powerful ASUS Vivobook 16, the feature-packed laptop with a brilliant 60 Hz HDR display that has a cinema-grade 100% DCI-P3 gamut. And everything’s easier too, thanks to user-friendly features including a 180° lay-flat hinge, a physical webcam shield and dedicated function keys to turn your mic on or off. Your health is in safe hands with ASUS Antimicrobial Guard Plus protecting frequently-touched surfaces, and the bigger touchpad is now more finger-friendly. Enjoy the smooth power of Vivobook 16!
Description
Cooler, quieter and faster! To keep it cool in all situations, Vivobook 16 uses an upgraded Dual vents, heat pipe, and an IceBlade fan that efficiently accelerates heat transfer to stabilized the performance and prevent it from overheated.
ASUS Antimicrobial Guard Plus is applied to frequently touched areas of your laptop to help keep it hygienic. This technology uses a denser treatment* that inhibits viruses and bacteria. And it is scientifically shown — using the ISO 21702 and 22196 standards — to inhibit virus and bacteria growth by more than 99% over a 24-hour period. Strains used for the tests include the SARS-CoV-2 (COVID-19), H3N2 (Influenza A) and the E. coli bacterium.
* ISO 21702 tests for SARS-CoV-2 Variants (Omicron, BA.5), H3N2, H1N1 and ISO 22196 tests for Staphylococcus and E. coli.
* Treatments are approved by US FIFRA & EU BPR.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Cool Silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Introduction year | 2023 |
| Country of origin | China |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS-Level |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor model | 7430U |
| Processor cores | 6 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| L3 cache | 16 MB |
| L2 cache | 3 MB |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 1x1 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee LiveSafe 30 days |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | One-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2025. |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| DC-in jack | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 358.7 mm |
| Depth | 249.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.88 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 488 mm |
| Package height | 310 mm |
| Package weight | 4.82 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |