Lenovo ThinkPad L13 Gen 6 (Intel)
21R5001PUK - 198158595742
Lenovo ThinkPad L13 Gen 6 (Intel) Intel Core Ultra 7 255U Laptop 33.8 cm (13.3") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English Black
- Brand
- Lenovo
- Product Family
- ThinkPad
- Product series
- L
- Product code
- 21R5001PUK
- SKU
- H00MBRG57D4O7
- EAN/GTIN
- 198158595742
- Intel Core Ultra 7 255U, 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T, Max Turbo up to 5.2GHz, 12MB
- 13.3" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits 45% NTSC DBEF5
- 16GB LPDDR5x-7467
- 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- Intel Graphics
- Windows 11 Pro
Product Info
Intel Core Ultra 7 255U, 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T, Max Turbo up to 5.2GHz, 12MB, 16GB LPDDR5x-7467, 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, 13.3" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits 45% NTSC DBEF5, Intel Graphics, Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2x2 + BT5.3, 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter, Windows 11 Pro
Lenovo ThinkPad L13 Gen 6 (Intel). Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 255U. Display diagonal: 33.8 cm (13.3"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black. Weight: 1.21 kg
Scale Up Your Business Productivity
A lightweight AI PC providing professionals & academicians a chance to excel in their endeavors.- Enterprise-grade performance, security & manageability with Intel vPro® Enterprise
- Ideal for professionals & students with improved accessibility features
- Wide visual real estate for comfortable panoramic viewing
Description
UPDATED KEYBOARD The redesigned keyboard with tactile markings on commonly used keys makes it easier for visually impaired people to correctly identify. We have also swapped the Ctrl and Fn keys. Plus, the iconic red TrackPoint still lets you navigate — double tap to open the customizable quick settings menu to optimize audiovisual settings.
UNINTERUPTED PRODUCTIVITY
Your Work-From-Anywhere Ally
Perfect for shifting seamlessly between your desk, the boardroom, or out in the field, this compact laptop ensures unhindered productivity, no matter where you are. Adaptable. Dependable. Always ready for professionals on the go.
RELIABLE & STUDY-READY
Designed for Student Success
Built to keep up with the demands of student life, the ThinkPad L13 Gen 6 laptop is ideal for educational purposes. Easy to carry from lectures to study sessions and durable for daily use, it is the ultimate companion, wherever learning takes you.
WIDE VIEWS FOR ALL
Redefined for a Bigger Picture
Enjoy more screen real estate and less bulk without sacrificing space or productivity. Moreover, late-night work sessions do not strain your eyes anymore, thanks to the TÜV Eyesafe® certified technology.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Display | |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 255U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.7 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7467 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WWAN | Upgradable |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 54.7 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 299 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height (front) | 1.2 cm |
| Height (rear) | 1.57 cm |
| Weight | 1.21 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |