Lenovo Chromebook Duet EDU G2
83HJ001AUK - 0198156513236
Lenovo Chromebook Duet EDU G2 Mediatek 64 GB 27.8 cm (10.9") 8 GB Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS Grey
- Brand
- Lenovo
- Product code
- 83HJ001AUK
- SKU
- ZIEGD28SSR5EA
- EAN/GTIN
- 0198156513236
- MediaTek Kompanio 838 (8C, 2x A78 @2.6GHz + 6x A55 @2.0GHz)
- 10.95" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Glossy / Anti-fingerprint 72% NTSC 60Hz Gorilla Glass 3 Touch
- 8GB LPDDR4x-3733
- 64GB eMMC 5.1
- Arm Mali-G57 MC3 GPU
- ChromeOS
Product Info
MediaTek Kompanio 838 (8C, 2x A78 @2.6GHz + 6x A55 @2.0GHz), 8GB LPDDR4x-3733, 64GB eMMC 5.1, 10.95" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Glossy / Anti-fingerprint 72% NTSC 60Hz Gorilla Glass 3 Touch, Arm Mali-G57 MC3 GPU, Wi-Fi 6 802.11ax 2x2 + BT5.3, Front 5.0MP with Privacy Shutter / Rear 8.0MP, ChromeOS
Lenovo Chromebook Duet EDU G2. Display diagonal: 27.8 cm (10.9"), Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal storage capacity: 64 GB. Processor family: Mediatek, Processor model: 838. Internal memory: 8 GB. Rear camera resolution (numeric): 8 MP, Rear camera type: Single camera, Front camera resolution (numeric): 5 MP, Front camera. Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax). Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Grey
The Ultimate Companion for Education Excellence
- Built to withstand classroom challenges
- Adapts to different learning styles and tasks
- Long-lasting battery for uninterrupted study
Description
Superior User Experience Equipped with the MediaTek Kompanio 838 processor, this Chromebook delivers AI-powered productivity and high performance. With a high-definition camera and shutter, students and teachers can participate in clear video conferences, ensuring privacy. Plus, the all-day battery life means constant recharging won't interrupt learning.
Credibility & Collaboration
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 27.8 cm (10.9") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| HD type | WUXGA |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | Mediatek |
| Processor model | 838 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | MediaTek NPU 650 |
| NPU performance up to | 4 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 3733 MHz |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | eMMC |
| Graphics | |
| Graphics card family | ARM |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Speaker power | 1 W |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
| Colour name | Luna Grey |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Software | |
| Platform | ChromeOS |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 29 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 255.6 mm |
| Depth | 167.2 mm |
| Height | 6.7 mm |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Stylus pen | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,EPEAT Gold,RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |