Neomounts NS-GLSPROTECT120 sneeze guard
NS-GLSPROTECT120 - 8717371448363
Neomounts NS-GLSPROTECT120 Safety screen with tempered glass - w 120 cm
Brand
NEOMOUNTS
Product code
NS-GLSPROTECT120
SKU
LF6VVEV038TU2
EAN/GTIN
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
Neomounts NS-GLSPROTECT120 Safety screen with tempered glass - w 120 cm. Product colour: Transparent, Quantity per pack: 1 pc(s), Orientation: Landscape. Clamping range (flat surfaces): 0 - 25 mm. Thickness: 6 mm, Width: 120 mm, Height: 65 mm. Country of origin: Netherlands, Products per master (outer) case: 1 pc(s), Master (outer) case gross weight: 13.7 kg
With the NS-GLSPROTECT, the workplace can be shielded from the front and side in a durable and stylish way, to create extra safety and distance from others. The series consists of 4 models with different sizes; the NS-GLSPROTECT100, NS-GLSPROTECT120, NS-GLSPROTECT140 and NS-GLSPROTECT160, for respectively 1 m, 1,2 m, 1,4 m and 1,6 m desks. All models are 65 cm high and 6 mm thick and made of laminated and tempered glass. The tempered glass adds an extra safety aspect to the screens; the transparent film between the two layers of glass increases the resistance and ensures that the glass stays in place and does not shatter, in the extreme case that the glass of the screen should break. The NS-GLSPROTECT models can be easily attached to the desk with two clamps and therefore move with the height-adjustable desk. The models can be used as desired for both the front and the sides of the desk, to create optimal safety. When mounted to the side of an average desk, the screen protrudes beyond the desk, automatically creating a barrier between the user and any person at the desk next to it. The NS-GLSPROTECT products are 100% recyclable, very user-friendly, easy to install and easy to clean.
The NS-GLSPROTECT120 is 1,2 m wide x 65 cm high and suitable for desks with a maximum thickness of 25 mm*. The screen is made of 6 mm laminated and tempered glass and has rounded corners and edges for extra safety. The screen can be easily installed onto the desk with 2 clamps and offers a durable and stylish solution for the new way of working. The screen comes with both white and black clamps as standard. The clamps guarantee a solid and secure installation onto the desk and move smoothly with the sit-stand workstation when it is adjusted in height.
Dimensions: 1200x650x6 mm
Net weight: 11,9 kg
*Optional:
For desks with a table top thicker than 25 mm, the NS-CLMP40BLACK and NS-CLMP40WHITE clamps are available. With these clamps, the NS-GLSPROTECT120 can be mounted on desks with a work surface of 25-40 mm thick.
Features
Product colour Transparent
Orientation Landscape
Mounting kit Yes
Quantity per pack 1 pc(s)
Weight & dimensions
Thickness 6 mm
Width 1200 mm
Height 65 mm
Weight 11.9 kg
Package depth 50 mm
Package width 1300 mm
Package height 700 mm
Logistics data
Harmonized System (HS) code 83025000
Country of origin Netherlands
Products per master (outer) case 1 pc(s)
Master (outer) case length 50 mm
Master (outer) case width 1300 mm
Master (outer) case height 700 mm