Brand
STARTECH
Product code
SFPGE10KT4R3
SKU
VLSXF9NAIXQE4
EAN/GTIN
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
StarTech.com Juniper SFP-GE10KT14R13 Compatible SFP Module - 1000BASE-BX-D - 1 GbE Gigabit Ethernet BiDi Fiber (SMF). SFP transceiver type: Fiber optic, Maximum data transfer rate: 1000 Mbit/s, Interface type: SFP. Product colour: Silver, Mean time between failures (MTBF): 3713222 h, Brand compatibility: Juniper. Power consumption (typical): 1.3 W. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, FCC, UR, REACH. Width: 207 mm, Depth: 230 mm, Height: 15 mm