Brand
STARTECH
Product code
SFPGE40KT5R3
SKU
S03DA61QKXI6F
EAN/GTIN
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
StarTech.com Juniper SFP-GE40KT15R13 Compatible SFP Module - 1000BASE-BX-D - 1 GbE Gigabit Ethernet BiDi Fiber (SMF). SFP transceiver type: Fiber optic, Maximum data transfer rate: 1000 Mbit/s, Interface type: SFP. Product colour: Silver, Mean time between failures (MTBF): 3713222 h, Brand compatibility: Juniper. Power consumption (typical): 1.6 W. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, FCC, UR, REACH. Width: 14 mm, Depth: 65 mm, Height: 12 mm
Performance
SFP transceiver type Fiber optic
Maximum data transfer rate 1000 Mbit/s
Interface type SFP
Single-mode fiber (SMF) supported Yes
Multi-mode fiber (MMF) supported No
Fiber optic connector LC
Maximum transfer distance 40000 m
Tx wavelength (max) 1310 nm
Rx wavelength (max) 1550 nm
Digital Diagnostics Monitoring (DDM) Yes
Features
Product colour Silver
Hot-swap Yes
Mean time between failures (MTBF) 3713222 h
Brand compatibility Juniper
Compatible products SFP-GE40KT15R13
Certification CE, FCC, UR, REACH
Power
Power consumption (typical) 1.6 W
Weight & dimensions
Width 14 mm
Depth 65 mm
Height 12 mm
Weight 72 g
Packaging data
Number of products included 1 pc(s)
Package width 207 mm
Package depth 230 mm
Package height 15 mm
Package weight 80 g
Technical details
Sustainability certificates RoHS
Logistics data
Master (outer) case width 344 mm
Master (outer) case length 295 mm
Harmonized System (HS) code 85369010
Master (outer) case height 255 mm