DELL WB3023 webcam
WB3023-DEMEA - 5397184775127
DELL Webcam - WB3023 - 2K QHD
- Brand
- Dell
- Product code
- WB3023-DEMEA
- SKU
- KDE07KWWGNDMK
- EAN/GTIN
- 5397184775127
- 2560 x 1440 pixels 60 fps
- Quad HD
- Built-in microphone
- Privacy camera
- Interface: USB 2.0
- Mounting type: Clip
- Black
€86.37
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
Webcam - WB3023 - 2K QHD
DELL Webcam - WB3023 - 2K QHD. Maximum video resolution: 2560 x 1440 pixels, Camera HD type: Quad HD, Maximum frame rate: 60 fps. Interface: USB 2.0, Product colour: Black, Mounting type: Clip. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 11. Width: 48 mm, Depth: 69 mm, Weight: 151 g. Microphone direction type: Omnidirectional, Microphone pick-up range: 2 m
Collaborate confidently with this 2K QHD webcam that's essential for everyday use.
Description
Picture perfect Experience vivid picture clarity through this 2K QHD, 1440p camera with a Sony image sensor.
See facial features clearly with Facial Detection Auto Exposure (FDAE) that evens out harsh lighting.
Enjoy image clarity even in low light with Temporal (3D) and Spatial (2D) Noise Reduction that eliminates graininess and motion blur.
Left image: without 3D/2D Noise Reduction
Right image: with 3D/2D Noise Reduction
Manage how much of your surroundings are included in frame with the swivel and tilt features as well as adjustable Field of View (65°, 78°).
| Performance | |
|---|---|
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Camera HD type | Quad HD |
| Resolution at capture speed | 1280x720@24fps, 1280x720@30fps, 1280x720@60fps, 1920x1080@24fps, 1920x1080@30fps, 2560x1440@24fps, 2560x1440@30fps |
| Video formats supported | M-JPEG |
| Auto focus | Yes |
| Digital zoom | 2x |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| White balance | Auto |
| Noise reduction | Yes |
| Diagonal field of view | 78° |
| Design | |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone pick-up range | 2 m |
| Interface | USB 2.0 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Clip |
| LED indicators | Yes |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 48 mm |
| Depth | 69 mm |
| Weight | 151 g |