TP-Link Tapo C425 KIT
TAPO C425 KIT - 8885020620399
TP-Link Tapo Smart Wire-Free Security Camera and Solar Panel
- Brand
- TP-Link
- Product Family
- Tapo
- Product code
- TAPO C425 KIT
- SKU
- IR709QC4WFSER
- EAN/GTIN
- 8885020620399
- Uninterrupted Power Supply - Enjoy a maintenance-free security experience with the Tapo Solar Panel, which provides a continuous power supply and flexible installation
- Color Night Vision with Starlight Sensor - Enhances your security by revealing brighter, full-color images and vivid details even in low-light conditions with built-in spotlights and the starlight sensor
- 2K QHD Live View - Every detail matters. Going beyond standard Full HD, C425 KIT offers impressive 2K QHD resolution for unmatched precision and clarity
- Free AI Detection - Smart AI accurately identifies people, pets, and vehicles, reducing false alerts and unnecessary notifications
- IP66 Weatherproof - From heavy rain to fine dust, C425 KIT is ready for the outdoors with its robust IP66 weatherproofing
Product Info
1/3” Progressive Scan CMOS, 2K QHD 4MP (2560 x 1440 px), 850 nm IR LED, 802.11 b/g/n wifi, 10000mAh battery, IP66, 235g + Tapo A201
TP-Link Tapo Smart Wire-Free Security Camera and Solar Panel. Type: IP security camera, Placement supported: Outdoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Ceiling/wall, Product colour: White, Form factor: Bullet. Field of view (FOV) angle: 150°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3 mm (1 / 3"). Night vision distance: 15 m, LED type: IR, Infra-red wavelength: 850 nm
Continuous Solar Power with Flexible Installation
Our solar panel's innovative design allows for versatile setup options. Combine into one sleek unit for a neater appearance, or connect via a 4-meter cable to maximize sun exposure.
2K QHD Crystal Clear View
Now with 1.7 × more pixels than 1080p, providing clearer videos and more crisp photos.
See Wider, See More Details
Enhances your security by revealing brighter, color images and vivid details with built-in spotlights even at night.
Full-Color View, Day and Night
Enhances your security by revealing brighter, full-color images and vivid details even in low-light conditions with built-in spotlights and the starlight sensor.
Free AI detection for More Relevant Alerts
Provides free AI functions to accurately identify people, pets, and vehicles, reducing false alerts and unnecessary notifications.
| Performance | |
|---|---|
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Connectivity technology | Wireless |
| Built-in light | Yes |
| Design | |
| Form factor | Bullet |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | White |
| LED indicators | System |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Weatherproof | Yes |
| Camera | |
| Field of view (FOV) angle | 150° |
| Image sensor | |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 15 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Video | |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video formats supported | H.264 |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Supported video modes | 1440p |
| Frame rate | 30 fps |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi data rate (max) | 72.2 Mbit/s |
| Bluetooth | No |
| Channel bandwidth | 2400 MHz |
| Storage | |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Security | |
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power source type | Battery, DC, Solar |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC output voltage | 5 |
| DC output current | 2 A |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Rechargeable battery | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 235 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Cables included | USB |
| Mounting brackets included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Mounting template | Yes |