ASUS Vivobook Go 14 E410KA-EK592WS
E410KA-EK592WS - 4711387474044
ASUS Vivobook Go 14 E410KA-EK592WS Intel® Celeron® N N4500 Laptop 35.6 cm (14") Full HD 4 GB DDR4-SDRAM 128 GB eMMC Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Home in S mode Pink gold
- Brand
- Asus
- Product Family
- Vivobook Go
- Product series
- 14
- Product code
- E410KA-EK592WS
- SKU
- TNQLVKQAG6WX3
- EAN/GTIN
- 4711387474044
- Fresh, bold design with unique ASUS lid motif and colour-blocked Enter key
- Compact 1.3kg-light chassis for ultimate mobility
- Innovative NumberPad for convenient numerical input
- Up to 12 hours battery for all-day usage
- 180° lay-flat hinge makes it easy to share content
- NanoEdge display for immersive viewing
- Fanless design keeps noise levels down
Product Info
Intel Celeron N4500 (4MB Cache, 1.1GHz), 4GB DDR4-SDRAM, 128GB eMMC, 35.6 cm (14") Full HD 1920 x 1080, Intel UHD Graphics, WLAN, Webcam, Windows 11 Home in S mode 64-bit
ASUS Vivobook Go 14 E410KA-EK592WS. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Celeron® N, Processor model: N4500, Processor frequency: 1.1 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: Windows 11 Home in S mode. Product colour: Pink gold
Move with style
Life is all about finding the right balance, and Vivobook Go 14 delivers just that. Lightweight and compact, it sports a stylish new look that fits right in with your dynamic lifestyle. Designed for daily computing and productivity tasks, and boasting innovative features such as ASUS NumberPad, Vivobook Go 14 gives you everything you need for work or play.
Description
Easy idea sharing A cleverly designed 180° lay-flat hinge makes it easy to share content or collaborate with friends. And the innovative thin-bezel NanoEdge display provides more usable onscreen space for immersive viewing. It also enables a larger screen to fit into a smaller chassis, giving you a laptop with a more compact footprint.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Rose Pink |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Pink gold |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Introduction year | 2023 |
| Country of origin | China |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Processor model | N4500 |
| Processor cores | 2 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 128 GB |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 1x1 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Repairability index | 6.5 |
| Keyboard | |
| Pointing device | NumberPad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Microsoft 365 Personal 1-year included.* *Activation required with 6-months of Windows activation date, McAfee |
| Operating system installed | Windows 11 Home in S mode |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 33 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 1.75 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Weight & dimensions | |
| Width | 325 mm |
| Depth | 217 mm |
| Height (front) | 1.8 cm |
| Height (rear) | 1.84 cm |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 429 mm |
| Package height | 270 mm |
| Package weight | 2.37 kg |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |