Samsung HG50BU800EU
HG50BU800EUXXU - 8806094635744
Samsung HG50BU800EU 127 cm (50") 4K Ultra HD Wi-Fi Black
Brand
Samsung
Product code
HG50BU800EUXXU
SKU
PX71GI56EWDLX
EAN/GTIN
  • Dynamic Crystal Colour
  • Crystal Processor 4K
  • AirSlim
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
50", 3840 x 2160, LED, 20W, 200 x 200 mm, DVB-T2, 2 x USB, LAN, WiFi5, HDMI, Anynet+, 1118.3 x 683.6 x 228.8 mm
Samsung HG50BU800EU. Display diagonal: 127 cm (50"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat, Motion interpolation technology: Auto Motion Plus. Digital signal format system: DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Let your guests access their most loved content
Lifelike colour
Dynamic Crystal Colour
Sleek and slim, more than ever
AirSlim
Feel every shade of color as intended in powerful 4K
Crystal Processor 4K
Centralise content discovery and promotions
Smart Hub
Enhanced sense of depth and colour
Contrast Enhancer
See dark and light in every scene
HDR
Virtual sound that tracks the action
Object Tracking Sound Lite (OTS Lite)
The richer sounds of synergy between TV and soundbar
Samsung Q-Symphony Lite
Theater sound for every room
Adaptive Sound
Fits more places
Adjustable Stand
Free TV, no strings attached
Samsung TV Plus
Effortless streaming from your device
Airplay and Smart View
Uncover hospitality insights with an integrated cloud platform
LYNK Cloud
Display
Display diagonal 127 cm (50")
HD type 4K Ultra HD
Display technology LED
Screen shape Flat
Motion interpolation technology Auto Motion Plus
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display resolution 3840 x 2160 pixels
TV tuner
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system DVB-T2
Auto channel search Yes
Smart TV
Internet TV Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.3
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Network
Wi-Fi Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi Direct Yes
HID support Yes
Design
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Performance
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Teletext function Yes
Subtitles function Yes
Picture processing technology Quantum Processor Lite, Samsung Contrast Enhancer
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
IPv6 support Yes
Plug and Play Yes
MBR support Yes
USB cloning Yes
ConnectShare (HDD) Yes
ConnectShare (USB) Yes
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 2
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 1
HDMI ports quantity 1
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Management features
Voice control Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
On Screen Display (OSD) Yes
Auto power off Yes
Power
Power consumption (typical) 94 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (max) 140 W
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Yes
Weight & dimensions
Width (with stand) 1118.3 mm
Depth (with stand) 228.8 mm
Height (with stand) 683.6 mm
Weight (with stand) 11.8 kg
Width (without stand) 1118.3 mm
Depth (without stand) 644.6 mm
Height (without stand) 25.7 mm
Weight (without stand) 11.5 kg
Packaging data
Quick installation guide Yes
Package width 1246 mm
Package depth 137 mm
Package height 771 mm