Samsung HG65Q60AAEU
HG65Q60AAEUXXU - 8806092659650
Samsung HG65Q60AAEU 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Brand
Samsung
Product code
HG65Q60AAEUXXU
SKU
VDAN85LY3601I
EAN/GTIN
  • 25.7mm slim depth
  • LYNK Cloud
  • H-Browser
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
65", QLED 4K, 3840 x 2160, SMART TV, 3 x HDMI, 2 x USB-A, WiFi5, Ethernet (LAN), 102 W, 220-240V, 50/60Hz, 1450.9 x 871.0 x 281.8 mm, 21.8 kg
Samsung HG65Q60AAEU. Display diagonal: 165.1 cm (65"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: LED Clear Motion, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Brilliant, long-lasting colour with Quantum Dot
A billion shades of colour with Quantum Dot
100% Colour Volume with Quantum Dot
Optimised backlight colour tone for enhanced contrast
Dual LED
Wider range of contrast in cinematic scale
Quantum HDR
A smarter, faster 4K processor
Quantum Processor Lite 4K
Virtual sound that tracks the action
Object Tracking Sound Lite (OTS Lite)
Sleeker and slimmer than ever
AirSlim
Sleek and slim, more than ever
AirSlim
Height that fits any design
Adjustable Stand
Adjust height and widen the space of the TV stand to fit any space.
Work and learn while away
PC on TV
See it all on screen
Multi View
Simply tap to connect
Tap View
Free TV, no strings attached
Samsung TV Plus
Create an unforgettable welcome
Home App
Simple, compatible web app development
H.Browser
Experience a comprehensive hospitality solution
LYNK Cloud
Display
Display diagonal 165.1 cm (65")
HD type 4K Ultra HD
Display technology QLED
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Motion interpolation technology LED Clear Motion
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric) 163 cm
TV tuner
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Auto channel search Yes
Smart TV
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Sound mirroring Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.2
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio decoders Dolby Digital Plus
Network
Wi-Fi Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Bluetooth profiles HID
Web browser Yes
Design
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 400 x 300 mm
Bezel type 3 Bezel-less
Stand type Legs stand
Stand colour Black
Performance
High Dynamic Range (HDR) technology HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG), Quantum HDR
Teletext function Yes
Subtitles function Yes
Ambient mode Yes
Eco sensor Yes
Picture processing technology Quantum Processor Lite
Digital Clean View Yes
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
IPv6 support Yes
MBR support Yes
USB cloning Yes
ConnectShare (HDD) Yes
ConnectShare (USB) Yes
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 2
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 1
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
Common interface Plus (CI+) version 1.4
HDMI ports quantity 3
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Remote (IR) output 1
Management features
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
On Screen Display (OSD) Yes
Number of OSD languages 27
Hotel mode Yes
Auto power off Yes
Power
Power consumption (typical) 102 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (max) 170 W
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 102 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 171 kWh
AC input voltage 220-240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Yes
Energy efficiency scale A to G
Brand-specific features
Weight & dimensions
Width (with stand) 1450.9 mm
Depth (with stand) 281.8 mm
Height (with stand) 871 mm
Weight (with stand) 21.8 kg
Width (without stand) 1450.9 mm
Depth (without stand) 25.7 mm
Height (without stand) 831.8 mm
Weight (without stand) 20.9 kg
Packaging data
Package width 1612 mm
Package depth 164 mm
Package height 950 mm