ASUS BR1100C-C41XA-3Y
BR1100C-C41XA-3Y - 4711387869093
ASUS BR1100C-C41XA-3Y Intel® Celeron® N N4500 Laptop 29.5 cm (11.6") HD 4 GB DDR4-SDRAM 128 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro Education Grey
- Brand
- Asus
- Product code
- BR1100C-C41XA-3Y
- SKU
- RPGS8W0KIRBM5
- EAN/GTIN
- 4711387869093
- Windows 11 Pro Education
- 4 GB memory
- 128 GB eMMC
- Ruggedized Design
- dual-band WiFi 6 (802.11ax)
- Optional LTE connectivity
- AI Noise Canceling
- TÜV Rheinland certified display
Product Info
Intel Celeron N4500 (4MB Cache, 1.1GHz), 4GB DDR4-SDRAM, 128GB eMMC, 29.5 cm (11.6") HD 1366 x 768, Intel UHD Graphics, LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro Education 64-bit
ASUS BR1100C-C41XA-3Y. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Celeron® N, Processor model: N4500, Processor frequency: 1.1 GHz. Display diagonal: 29.5 cm (11.6"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro Education. Product colour: Grey
Strong, smart power for learning
ASUS BR1100C is designed with one thing in mind: to keep on going however tough the environment gets. Built to military-grade standards, it’s packed with clever protective features, including an all-round rubber bumper, spill-resistant keyboard and ultratough I/O ports. BR1100C also supports up to WiFi 6 and 4G LTE for fast connectivity and has AI-powered noise-canceling technology for high-quality remote learning and conferencing. There’s battery life to handle more than a full day’s learning, and a modular design makes it easy to service, BR1100C is ready for anything!
Description
Ready for action Classrooms can be tough, but ASUS BR1100C is tougher! Built to surpass demanding US military-grade MIL-STD-810H durability standards, it’s also torture-tested to pass stringent ASUS quality tests. It can withstand occasional drops of up to 120 cm — more than standard desk height — and the hinge and I/O ports are fully tested to endure the stresses and strains of everyday use.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Dark Grey |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Educational |
| Rugged design | Yes |
| Display | |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 500:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Processor model | N4500 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Power adapter barrel connector | 4.0 mm |
| Performance | |
| Repairability index | 9.4 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro Education |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| DC-in jack | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Mix, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 294.6 mm |
| Depth | 204.9 mm |
| Height (front) | 1.99 cm |
| Height (rear) | 2 cm |
| Weight | 1.26 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |