Samsung HG55Q60AAEU
HG55Q60AAEUXXU - 8806092659629
Samsung HG55Q60AAEU 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Black 20 W
Brand
Samsung
Product code
HG55Q60AAEUXXU
SKU
6RQ97XMP09VCC
EAN/GTIN
  • 139.7 cm (55") QLED
  • 4K Ultra HD 3840 x 2160 pixels 16:9
  • ATSC, ATSC-M/H, DVB-C2, DVB-CI, DVB-CI+, DVB-S2, DVB-T, DVB-T HD, DVB-T2, DVB-T2 HD
  • Smart TV
  • Wi-Fi Ethernet LAN
  • High Dynamic Range (HDR) supported
  • VESA mounting 200 x 200 mm
  • Energy efficiency class (SDR): F 77 kWh 77 W
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
55" 3840 x 2160, Smart 4K UHD, QLED, 220-240V 50/60Hz, 145 W, 1232.1 x 708.8 x 25.7 mm, 15.5 kg, Black
Samsung HG55Q60AAEU. Display diagonal: 139.7 cm (55"), HD type: 4K Ultra HD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels. Product colour: Black, Panel mounting interface: 200 x 200 mm. High Dynamic Range (HDR) technology: High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus). Consumer Electronics Control (CEC): Anynet+. RMS rated power: 20 W
Brilliant, long-lasting colour with Quantum Dot
A billion shades of colour with Quantum Dot
100% Color Volume with Quantum Dot
* 100% Colour Volume measured in Movie Mode and the DCI-P3 Colour space, certified by VDE.
Optimised backlight colour tone for enhanced contrast
Dual LED
Wider range of contrast in cinematic scale
Quantum HDR
A smarter, faster 4K processor
Quantum Processor Lite 4K
Virtual sound that tracks the action
Object Tracking Sound Lite (OTS Lite)
Sleeker and slimmer than ever
AirSlim (Check the right design for your region)
Sleek and slim, more than ever
Height that fits any design
Adjustable Stand (Check the right design for your region)
Adjust height and widen the space of the TV stand to fit any space.
Work and learn while away
PC on TV
See it all on screen
Multi View
Simply tap to connect
Tap View
* Tap View is available on Samsung Galaxy devices with Android OS 8.1 and higher.
Free TV, no strings attached
Samsung TV Plus
* Content services may vary by regions and are subject to change without notifications.
Create an unforgettable welcome
Home App
Simple, compatible web app development
H.Browser
Experience a comprehensive hospitality solution
LYNK Cloud
Display
Display diagonal 139.7 cm (55")
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology QLED
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display diagonal (metric) 138 cm
Native refresh rate 60 Hz
Design
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Smart TV Yes
On Screen Display (OSD) Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Auto power off Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
ConnectShare (HDD) Yes
ConnectShare (USB) Yes
Energy saving mode Yes
Power on mode Yes
Teletext function Yes
Hospitality features
Hospitality home menu Yes
Hotel channel list Yes
Hospitality Plug and Play Yes
Clock back up supply Yes
My Channel function Yes
USB cloning Yes
Smoovie compatibility Yes
Subtitles function Yes
Alarm clock Yes
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 2
Audio (L/R) out 1
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 2
RJ-12 ports quantity 1
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Network
Wi-Fi Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Web browser Yes
Ethernet LAN Yes
Power
Power consumption (typical) 77 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (max) 145 W
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 77 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 131 kWh
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 - 60 Hz
Energy efficiency scale A to G
Weight & dimensions
Width (with stand) 1232.1 mm
Depth (with stand) 228.8 mm
Height (with stand) 747.8 mm
Weight (with stand) 16.2 kg
Width (without stand) 1232.1 mm
Depth (without stand) 25.7 mm
Height (without stand) 708.8 mm
Weight (without stand) 15.5 kg
Packaging data
Package width 1399 mm
Package depth 148 mm
Package height 846 mm