Samsung HG43Q60AAEEXXU TV
HG43Q60AAEEXXU - 8806094914986
Samsung HG43Q60AAEEXXU TV 109.2 cm (43") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Brand
Samsung
Product code
HG43Q60AAEEXXU
SKU
9ZCEPETCUEA19
EAN/GTIN
  • QLED Smart TV Powered by Quantum Dot for a naturally bright and colourful picture ( Tizen )
  • 25.7mm slim depth
  • LYNK Cloud
  • H-Browser
  • Samsung TV Plus
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
43', Hotel TV HQ60A, QLED, 4K (3840 x 2160), 3x HDMI, 2x USB-A, 1x CI Slot, Anynet+, 125 W
Samsung HG43Q60AAEEXXU. Display diagonal: 109.2 cm (43"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: PQI (Picture Quality Index) 3100, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: ATSC, DVB-C, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Brilliant, long-lasting colour with Quantum Dot
A billion shades of colour with Quantum Dot
100% Colour Volume with Quantum Dot
Optimised backlight colour tone for enhanced contrast
Dual LED
Wider range of contrast in cinematic scale
Quantum HDR
A smarter, faster 4K processor
Quantum Processor Lite 4K
Virtual sound that tracks the action
Object Tracking Sound Lite (OTS Lite)
Sleeker and slimmer than ever
AirSlim (Check the right design for your region)
Sleek and slim, more than ever
Height that fits any design
Adjustable Stand (Check the right design for your region)
Adjust height and widen the space of the TV stand to fit any space.
Work and learn while away
PC on TV
See it all on screen
Multi View
Simply tap to connect
Tap View
Free TV, no strings attached
Samsung TV Plus
Create an unforgettable welcome
Home App
Simple, compatible web app development
H.Browser
Experience a comprehensive hospitality solution
LYNK Cloud
Display
Display diagonal 109.2 cm (43")
HD type 4K Ultra HD
Display technology QLED
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Motion interpolation technology PQI (Picture Quality Index) 3100
Native refresh rate 60 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric) 108 cm
TV tuner
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system ATSC, DVB-C, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Auto channel search Yes
Smart TV
Smart TV Yes
Internet TV No
Operating system installed Not supported
Sound mirroring Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.2
Video apps Samsung TV Plus
Audio
RMS rated power 20 W
Audio decoders Dolby Digital Plus
Network
Wi-Fi Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi Direct Yes
Web browser Yes
HID support Yes
Design
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Bezel type 3 Bezel-less
Mini wall mount support Yes
Stand type Center stand
Swivel stand No
Stand colour Black
Performance
Teletext function Yes
Subtitles function Yes
Ambient mode Yes
Eco sensor Yes
Picture processing technology Samsung Contrast Enhancer
Noise reduction Yes
Digital Clean View Yes
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Processor cores 4
Multi-screen Yes
IPv6 support Yes
Plug and Play Yes
Clock back up supply Yes
Tap view Yes
Multi View Yes
MBR support Yes
USB cloning Yes
ConnectShare (HDD) Yes
ConnectShare (USB) Yes
Ports & interfaces
PC in (D-Sub) No
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 2
Digital audio optical out 1
RF input 1
Common interface (CI) No
Common interface Plus (CI+) Yes
Common interface Plus (CI+) version 1.4
HDMI ports quantity 3
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Management features
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
On Screen Display (OSD) Yes
Number of OSD languages 27
Auto power off Yes
Power
Power consumption (typical) 54 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (max) 125 W
Energy efficiency class (SDR) G
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 54 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 101 kWh
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Yes
Energy efficiency scale A to G
Brand-specific features
Weight & dimensions
Width (with stand) 965.5 mm
Depth (with stand) 205.6 mm
Height (with stand) 599.8 mm
Weight (with stand) 8.9 kg
Width (without stand) 965.5 mm
Depth (without stand) 25.7 mm
Height (without stand) 559.8 mm
Weight (without stand) 8.4 kg
Packaging data
Quick installation guide Yes
Package width 1093 mm
Package depth 129 mm
Package height 677 mm